do góry
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
 • Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych – wynagrodzenie chorobowe i zasiłek – część 1

  data dodania: 15.01.2019

  W pierwszej części cyklu poświęconego świadczeniom z tytułu choroby i macierzyństwa omawiamy zasady przyznawania i wypłaty dwóch rodzajów świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, a mianowicie wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego.

 • Zasiłek i świadczenie rehabilitacyjne na przełomie roku kalendarzowego a wzrost minimalnego wynagrodzenia

  data dodania: 27.11.2018

  PYTANIE: Zatrudniamy pracowników przebywających na przełomie roku kalendarzowego na zwolnieniach lekarskich lub na świadczeniach rehabilitacyjnych. Niektórzy z nich otrzymują minimalne wynagrodzenie. Czy od 1 stycznia 2019 r. podstawę zasiłku i świadczenia rehabilitacyjnego należy zwaloryzować, podwyższyć do nowego minimalnego wynagrodzenia? Jak tego dokonać?

 • Kiedy należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby, a od kiedy zasiłek chorobowy pracownikowi, który ukończył 50 lat

  data dodania: 04.07.2018

  Pracownica mająca 30 lat chorowała w okresie od 10 do 19 lutego 2017 r. (10 dni), od 24 maja do 11 czerwca 2017 r. (19 dni) i od 10 do 24 października 2017 r. (15 dni). Jak liczyć okres, kiedy należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby, a od kiedy zasiłek chorobowy, jeżeli między okresami zwolnień są przerwy?

 • Świadczenia chorobowe na przełomie roku – pytania i odpowiedzi

  data dodania: 08.12.2017

  Jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby pracownika przypada na przełomie roku kalendarzowego, pracodawca musi określić rodzaj świadczenia przysługującego pracownikowi. Ustalaniem do nich prawa, obliczaniem wysokości oraz ich wypłatą zajmują się odpowiednio płatnicy składek lub ZUS.

 • Jakie świadczenia chorobowe przysługują młodocianym pracownikom

  data dodania: 12.06.2017

  Czy pracownik młodociany w przypadku choroby ma prawo do świadczeń chorobowych tak jak zwykły pracownik, czy uprawnienia młodocianego są w tym zakresie ograniczone?

 • Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w przypadku obniżenia wynagrodzenia za urlop bezpłatny

  data dodania: 20.04.2017

  Czy obniżenie wynagrodzenia za wykorzystany przez pracownika urlop bezpłatny uprawnia do uzupełnienia podstawy wymiaru zasiłku?

 • Jakie świadczenie przysługuje choremu pracownikowi na przełomie roku

  data dodania: 16.01.2017

  Ustalenie kwoty do wypłaty dla pracownika, który zachorował jeszcze w 2016 r. i 1 stycznia 2017 r. jest nadal chory, może być problematyczne. Pracodawcy często zastanawiają się, kiedy wypłacać wynagrodzenie za czas choroby, a kiedy zasiłek oraz w jakiej wysokości wypłacać świadczenia pracownika otrzymującego minimalne wynagrodzenie, które z początkiem roku zostało podwyższone. W artykule przedstawiamy obowiązujące w tym zakresie reguły.

 • Jakie świadczenia przysługują pracownikowi za dzień pracy, za który otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu choroby

  data dodania: 31.08.2016

  Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA (okres zwolnienia wskazany na zaświadczeniu: 1-3 czerwca 2016 r.). Pracownik złożył jednak pisemne oświadczenie, w którym informuje, że 1 czerwca 2016 r. wykonywał obowiązki służbowe, a do szpitala zgłosił się już po godzinach pracy. Prosi tym samym, aby za dzień 1 czerwca 2016 r. pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie, a nie zasiłek chorobowy. Co jest wiążące dla pracodawcy przy naliczeniu i wypłacie zasiłku chorobowego - termin wskazany w zaświadczeniu ZUS ZLA czy oświadczenie/deklaracja pracownika?

 • Kiedy należy wyrównać wynagrodzenie wypłacone za czas choroby w związku z wypadkiem w drodze do pracy

  data dodania: 18.04.2016

  Proszę o wyjaśnienie kwestii dotyczącej wyrównania wypłaconego wynagrodzenia chorobowego z ubezpieczenia chorobowego naliczonego wskutek wypadku pracownika w drodze do pracy do innego pracodawcy.

 • Kiedy wynagrodzenie wypłacone z tytułu umowy zlecenia wlicza się do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego

  data dodania: 06.04.2016

  Pracownica naszej jednostki, zatrudniona na podstawie umowy o pracę, wykonuje co miesiąc również pracę na podstawie umowy zlecenia na rzecz pracodawcy. W marcu 2016 r. zachorowała. Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego (zasiłku chorobowego) należy wliczać wynagrodzenie uzyskane przez tę osobę z tytułu umów zlecenia, czy tylko z umowy o pracę? Czy z tytułu umów zlecenia należy naliczyć i wypłacić jej oddzielny zasiłek chorobowy?

 • Jak rozliczyć zwolnienie lekarskie pracownika

  data dodania: 02.11.2015

  Pracownica przebywała na urlopie bezpłatnym 5 dni - od 21 do 25 września 2015 r. W dniu 28 września nie przyszła jednak do pracy, a za pośrednictwem męża dostarczyła zwolnienie lekarskie za okres od 24 września do 2 października 2015 r. Jak należy rozliczyć zwolnienie lekarskie tej pracownicy - w tym roku jeszcze nie chorowała, jest to jej pierwsze zwolnienie lekarskie.

 • Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, gdy choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni

  data dodania: 19.03.2015

  Jak ustalić wynagrodzenie pracownika, który przez 30 dni, w miesiącu mającym 31 dni (np. w marcu 2015 r.), był na zwolnieniu, a przez jeden dzień świadczył pracę lub ten jeden dzień miał wolny w związku z rozkładem czasu pracy przy stałym wynagrodzeniu miesięcznym? Czy będą występowały jakieś różnice w przypadku, gdy będzie to zwolnienie chorobowe albo zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem?

 • Jaka jest wysokość świadczeń przysługujących pracownikowi z tytułu pobytu w szpitalu

  data dodania: 19.03.2015

  Nasz pracownik przebywał w szpitalu w dniach od 5 do 10 lutego 2015 r., a następnie na zwolnieniu lekarskim od 11 do 13 lutego 2015 r. Była to jego pierwsza choroba w tym roku. Jakie świadczenia przysługują temu pracownikowi z tytułu choroby w lutym 2015 r.? Czy za czas pobytu w szpitalu powinniśmy wypłacić temu pracownikowi wynagrodzenie z art. 92 k.p. w wysokości 80% podstawy wymiaru, czy zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru?

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK