do góry
Pobieranie danych...
zamknij
Powrót do menu głównego
 • Czy pracownica w ciąży może wycofać się z porozumienia stron dotyczącego zakończenia zatrudnienia

  data dodania: 13.02.2018

  PROBLEM: Zawarliśmy z pracownicą porozumienie dotyczące zakończenia zatrudnienia. Została w nim określona data rozwiązania umowy (przypadająca około 2 miesiące po zawarciu porozumienia). Na tydzień przed tym dniem pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie wskazujące, że jest w ciąży, stwierdzając, że wycofuje się z zawartego porozumienia stron. Czy może tak zrobić?

 • Zakończenie umowy na zastępstwo

  data dodania: 27.11.2017

  Problem: Pracownica bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego będzie korzystała z urlopu wypoczynkowego. Kiedy w takiej sytuacji kończy się umowa pracownika zatrudnionego na zastępstwo? Czy będzie to zakończenie urlopu rodzicielskiego, czy może dzień zakończenia urlopu wypoczynkowego?

 • Data przyznania prawa oraz wypłata emerytury

  data dodania: 02.11.2017

  Problem: Pracownica obsługi zatrudniona w szkole, urodzona 8 października 1957 r., planuje przejść na emeryturę z dniem 28 grudnia 2017 r. – tego samego dnia będzie złożony wniosek o emeryturę. Czy należy się jej emerytura za pełny grudzień 2017 r.?

 • O to pytają Księgowi

  data dodania: 30.10.2017

  Czy urlop bezpłatny chroni pracownika przed zwolnieniem

 • O to pytają księgowi

  data dodania: 29.09.2017

  Czy porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę może zostać przyjęte w sposób dorozumiany

 • Przejście pracownika samorządowego na emeryturę a rozwiązanie umowy o pracę

  data dodania: 13.09.2017

  PROBLEM: Czy osoba zatrudniona w samorządowej jednostce budżetowej może przejść na emeryturę bez rozwiązywania umowy o pracę?

 • Czy możliwa jest wcześniejsza wypłata nagrody jubileuszowej dla emeryta

  data dodania: 29.06.2017

  Pracownik samorządowy przeszedł na emeryturę kilka lat temu (gdy ukończył 60 lat pracy) i otrzymał wówczas odprawę emerytalną. Następnie ponownie został zatrudniony na tym samym stanowisku. Obecnie zamierza zakończyć karierę zawodową. Czy może otrzymać nagrodę jubileuszową za 45 lat pracy, zanim osiągnie pełne 45 lat pracy (np. 44 lata i 5 miesięcy) w momencie, gdy będzie kończył zatrudnienie? Czy powinien złożyć wypowiedzenie z pracy?

 • O to pytają księgowi

  data dodania: 12.06.2017

  Jak liczyć do stażu urlopowego przerwane studia

 • Zawiniona przez pracownika utrata uprawnień a rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

  data dodania: 12.06.2017

  Czy zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku jest przesłanką rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika?

 • Jakie mogą być konsekwencje wadliwego zwolnienia pracownika z pracy

  data dodania: 04.11.2016

  Zwolnienia pracowników z pracy, niezależnie od tego, w jaki sposób są dokonywane - za wypowiedzeniem czy bez wypowiedzenia - powinny być zgodne z trybem określonym przepisami Kodeksu pracy. Każdy sposób rozwiązania umowy o pracę w drodze jednostronnej decyzji pracodawcy musi spełniać określone warunki.

 • W jakiej sytuacji należy przedłużyć umowę o pracę pracownicy w ciąży zatrudnionej na okres próbny

  data dodania: 03.10.2016

  Czy pracownicy będącej w 4 miesiącu ciąży można wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na okres próbny wynoszący 3 miesiące?

 • Czy nauczycielowi przysługuje odprawa przy zwolnieniu na podstawie jego wniosku

  data dodania: 03.10.2016

  Czy pełnozatrudniony (na podstawie mianowania) dyplomowany nauczyciel, który w roku szkolnym 2014/2015 miał obniżony etat, w roku szkolnym 2015/2016 przebywa na urlopie bezpłatnym i który obecnie złożył wniosek o rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron - ma prawo do odprawy pieniężnej?

 • Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z chorym pracownikiem

  data dodania: 09.02.2015

  Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby jest chroniony przed zwolnieniem. Długość okresu ochronnego jest jednak ściśle określona i dopiero po jego upływie pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę, nawet jeżeli jest on nadal niezdolny do pracy.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK