do góry
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
 • Jak powinna wyglądać zgoda pracownika na potrącenia różnych kwot

  data dodania: 06.12.2018

  Pracownik dopuścił do uszkodzenia firmowego mienia. Ponieważ szkoda nie była umyślna i stosunkowo niewielka, pracodawca i pracownik ustalili, jakie odszkodowanie będzie z tego tytułu należne. Pracownik wyraża zgodę na potrącanie odszkodowania z pensji, ale poprosił, żeby raty były w różnych miesiącach, w różnej wysokości. Jak powinna w tej sytuacji wyglądać zgoda pracownika na potrącenie?

 • Jak powierzyć pracownikowi mienie należące do pracodawcy

  data dodania: 13.04.2018

  PROBLEM: Kierownik jednostki zdecydował o powierzeniu pracownikowi laptopa, będącego własnością jednostki, aby ułatwić mu wykonywanie obowiązków służbowych. W jaki sposób prawidłowo dokonać takiego powierzenia, aby pracownik odpowiadał za ten sprzęt? Czy pracownik ten powinien pisemnie wyrazić zgodę na poniesienie odpowiedzialności za laptopa?

 • Kiedy pracodawca może domagać się od pracownika odszkodowania za wyrządzoną szkodę

  data dodania: 03.04.2018

  Problem: Pracownik jednostki na skutek nienależytego wykonania swoich obowiązków uszkodził sprzęt medyczny, koszt jego naprawy wyniósł 1150 zł. Pracodawca ukarał pracownika naganą oraz zażądał dodatkowo rekompensaty wyrządzonej mu szkody. Pracownik jednak odmawia zapłaty odszkodowania, gdyż nie ma zawartej z pracodawcą umowy o odpowiedzialności majątkowej za mienie znajdujące się w placówce. Czy w tej sytuacji pracodawca może domagać się od pracownika odszkodowania?

 • Instruktaż – jak prawidłowo postępować z przeterminowanymi fakturami

  data dodania: 31.08.2017

  Pracownik komórki merytorycznej jednostki budżetowej w lipcu przedłożył w księgowości fakturę wystawioną w lutym, której termin płatności przypadał na początek marca. Czy w związku z tym można odmówić jej przyjęcia? A jeśli księgowość ją przyjmie, to czy główna księgowa może zażądać pokrycia przez tego pracownika kwoty odsetek za zwłokę?

 • Czy dyrektor może odpowiadać za błąd prawnika

  data dodania: 11.05.2015

  Dyrektor wydziału w gminie został zwolniony z pracy z uwagi na utratę dotacji przez gminę. Powodem utraty zaufania przez pracodawcę było zaakceptowanie przez dyrektora dokumentacji sporządzonej przez pracownika z wykształceniem prawniczym, która okazała się wadliwa. Czy uzasadnia to zwolnienie dyrektora z uwagi na utratę zaufania pracodawcy? Dyrektor nie posiada wykształcenia prawniczego.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK