do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 10.10.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Jak ujmować w budżecie JST środki pochodzące z funduszy celowych

W jaki sposób ujmować w budżecie środki otrzymywanych przez jednostki samorządu terytorialnego z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Funduszu Dróg Samorządowych czy Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej?

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1530, z późn.zm.), dochodami mogą być środki z funduszy celowych, pozyskiwane na podstawie odrębnych przepisów. Odrębne przepisy, o których mowa wyżej, zawarte są w ustawach regulujących funkcjonowanie poszczególnych funduszy oraz rozporządzeniach wydanych na ich podstawie.

Na mocy art. 10 ustawy z 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2192), cytowany przepis ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nie ma zastosowania do środków przekazywanych z tego funduszu, wobec czego nie powinny być one ujmowane w budżecie jednostki samorządu terytorialnego.

Przepisy art. 19 ustawy z 23 października 2018 r. o Funduszu Dróg Samorządowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2161) oraz art. 7 ustawy z 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1113) wskazują, iż dofinansowanie albo finansowanie udzielone ze środków tych funduszy nie stanowi dotacji w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, wobec czego w ocenie Izby, stanowiące dochód jednostki samorządu terytorialnego środki finansowe pochodzące z wymienionych funduszy, powinny być ujmowane w budżecie odpowiednio w paragrafach:

  • 217 "Środki otrzymane z państwowych funduszy celowych na realizację zadań bieżących jednostek sektora finansów publicznych",
  • 635 "Środki otrzymane z państwowych funduszy celowych na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji i zakupów inwestycyjnych jednostek sektora finansów publicznych"

- w dziale i rozdziale właściwym dla realizowanego zadania.

Więcej przeczytaj w artykule: Jak ujmować w budżecie JST środki pochodzące z funduszy celowych >>

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK