do góry
Pobieranie danych...
zamknij
 
data dodania: 14.06.2018
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Jednostki samorządu terytorialnego nie muszą stosować split payment od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Czy jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do stosowania tego mechanizmu?

Z pewnością odpowiedź na tak postawione pytanie jest negatywna. Jednostki samorządu terytorialnego nie będą miały takiego obowiązku.

Wchodzące w życie od 1 lipca 2018 r. przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności (split payment) przewidują dobrowolność jego stosowania. Oznacza to, że każdorazowo nabywca, otrzymując fakturę zakupu z VAT, będzie mógł zdecydować, czy zapłaci kwotę brutto na bieżący rachunek dostawcy, czy też skorzysta z nowego sposobu opłacenia faktury w formie podzielonej płatności, wypełniając odpowiedni komunikat przelewu. Wówczas bank automatycznie dokona podziału płatności - kwoty netto na zwykły rachunek i kwoty odpowiadającej VAT na konto VAT dostawcy.

Czytaj więcej w poradzie: Czy jednostki samorządu terytorialnego muszą stosować split payment od 1 lipca 2018 r.? >>

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem

W dniu 12 stycznia 2018 r. opublikowano nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Główne zmiany wprowadzone względem rozporządzenia Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. wynikają z: potrzeby doprecyzowania przepisów i rozszerzenia danych sprawozdawczych przekazywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, likwidacji sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych w związku z nowelizacją ustawy o finansach publicznych.

Kup już za: 39.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK