do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.08.2018
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Split payment a centralizacja VAT

Z rachunku VAT można płacić VAT należny do urzędu skarbowego oraz VAT z faktur kosztowych dla kontrahentów. Co jednak w przypadku, gdy jednostka jest "scentralizowana" i VAT-u nie płaci do urzędu skarbowego, tylko do gminy.

W jednostce organizacyjnej będącej szkołą, ośrodkiem pomocy społecznej, ośrodkiem rekreacji czy nawet w centrum usług wspólnych (będących osobną jednostką budżetową - istnieje możliwość, aby CUW-em były urząd lub starostwo) nie ma zobowiązania podatkowego i wydatku z tytułu VAT. Rozliczenie wynika jedynie z "cząstkowej deklaracji". Ze zmienionych przepisów o sprawozdawczości i planach kont nie wynika, aby dochody i wydatki były rozliczane metodą "netto". Wydatek zawsze jest "brutto", bo to jest kwota równa zobowiązaniu wobec kontrahenta (art. 44 ust. 3 pkt 3 uofp).

Sam przelew między rachunkami VAT podatnika (np. gminy) w tym samym banku jest możliwy.

W przypadku np. szkoły z rachunku VAT będą możliwe operacje stanowiące wypływ środków z rachunku przy użyciu komunikatu przelewu, takie jak:

  • zapłata VAT z otrzymanej faktury po wykonaniu operacji gospodarczej,
  • zwrot VAT w przypadku wystawienia przez kontrahenta faktury korygującej,
  • przelew wewnętrzny na inny rachunek VAT podatnika w tym samym banku,
  • zwrot nienależnie otrzymanej płatności.

Uznanie i obciążenie rachunku VAT następuje odpowiednio przez obciążenie albo uznanie rachunku rozliczeniowego posiadacza rachunku VAT prowadzonego w tym samym banku.

Jeśli jednostka nie ma wpływów z dochodów budżetowych (lub w przypadku jednostki oświatowej dochodów gromadzonych na wydzielonym rachunku) z tytułu opodatkowanych usług lub dostaw wynikających ze stosunków cywilnoprawnych, to nie uzyska wpływów na rachunek VAT od kontrahenta. W takim przypadku w celu "upłynnienia" środków z VAT zgromadzonych na rachunku VAT w urzędzie będzie konieczne zasilenie środkami przeznaczonymi na wydatki (tej przykładowej szkoły), które przy wykorzystaniu komunikatu przelewu trafią na rachunek VAT szkoły. Takie zasilenie należy księgować, zakładając, że jednostka utworzyła nowe konto syntetyczne, np. o symbolu 129.

Przeczytaj więcej w artykule: Split payment a centralizacja VAT >>

Wynagrodzenia 2019. Rozliczanie płac w praktyce

Ustalenie wysokości wynagrodzenia oraz innych świadczeń pracowniczych, a także sporządzenie listy płac często sprawiają kłopoty służbom kadrowo-płacowym. Wynagrodzenie pracownika może składać się z wielu elementów. Najczęściej spotykanym systemem jest wypłata wynagrodzenia zasadniczego oraz ewentualnych dodatków.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK