do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.10.2017
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Kiedy udzielić dodatkowych informacji w świadectwie pracy

Pracownik może wystąpić z wnioskiem o wskazanie dodatkowych danych w świadectwie pracy. Termin na wystąpienie z taką prośbą w żaden sposób nie został wskazany ani nawet przybliżony w przepisach. Wniosek może zostać przekazany pracodawcy nawet już po wydaniu świadectwa. W sytuacji, gdy pracownik nie został poinformowany przez pracodawcę o możliwości jego wcześniejszego złożenia, tj. przed wystawieniem świadectwa pracy, pracodawca powinien przychylić się do tego wniosku. Jeśli świadectwo zostało już wydane, prośbę pracownika należy potraktować jako wniosek o sprostowanie świadectwa pracy.

W świadectwie pracy, poza informacjami podawanymi z mocy prawa, są też takie, których wpisanie na świadectwie pracy następuje wyłącznie na wniosek pracownika.

Należą do nich dane dotyczące:

  • składników wynagrodzenia i ich wysokości,
  • uzyskanych przez pracownika kwalifikacji,
  • prawomocnego orzeczenia sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania, gdy zachodzi przypadek określony w § 7 ust. 3 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy, przy czym pracodawca, uzupełniając treść świadectwa pracy o tę informację, podpisuje ją i opatruje datą.

Pracodawca nie może podać tych danych w świadectwie pracy bez wniosku pracownika. Przy zamieszczeniu ich bez wniosku pracownik może żądać sprostowania treści świadectwa.
Z przepisów w tym zakresie nie wynika ani forma wniosku, ani też termin jego przekazania. Na pewno najlepiej przyjąć - dla celów dowodowych - wymóg składania tego rodzaju wniosków na piśmie. Pracownik ma w takim przypadku potwierdzenie, że złożył wniosek, a z kolei pracodawca, że był zobligowany do umieszczenia dodatkowych danych na świadectwie. Dla pracodawcy najlepiej, aby wnioski takie trafiały do niego przed sporządzeniem świadectwa. Dlatego warto przyjąć w praktyce zasadę, że pracownicy mogą domagać się podania w świadectwie dodatkowych danych, a złożenie wniosku w tej sprawie powinno nastąpić w terminie pozwalającym na wprowadzenie ich do świadectwa.

Czytaj więcej w artykule: Dodatkowe informacje w świadectwie pracy  >>

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem

W dniu 12 stycznia 2018 r. opublikowano nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Główne zmiany wprowadzone względem rozporządzenia Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. wynikają z: potrzeby doprecyzowania przepisów i rozszerzenia danych sprawozdawczych przekazywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, likwidacji sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych w związku z nowelizacją ustawy o finansach publicznych.

Kup już za: 39.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK