do góry
Pobieranie danych...
zamknij
 
data dodania: 21.04.2017
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Zakup biletu lotniczego od zagranicznego przewoźnika a import usług

W sytuacji, w której jednostka nabywa dla pracownika bilety lotnicze i zagranicznego przewoźnika nie powinna rozpoznawać z tego tytułu import usług.

Na podstawie § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług – w przypadku świadczenia środkami transportu morskiego lub lotniczego usług międzynarodowego transportu osób miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju.

Literalna interpretacja tego przepisu prowadzi do wniosku, że dokonywane przez polskich podatników zakupy usług transportu międzynarodowego osób od zagranicznych przewoźników (w tym przewoźników lotniczych) mogą stanowić dla tych polskich podatników import usług.

Jak jednak wynika z wyjaśnień organów podatkowych, przepis ten ma zastosowanie tylko do podatników, którzy faktycznie świadczą usługi transportu międzynarodowego (a więc do przewoźników), a nie do podatników, którzy usługi te nabywają (zob. np. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 listopada 2012 r., sygn. IPTPP2/443-816/12-4/IR, czy interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 października 2013 r., sygn. IBPP4/443-353/13/PK).

Przeczytaj cały artykuł: Zakup biletu lotniczego od zagranicznego przewoźnika a import usług >>

RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Publikacja pozwoli zapoznać się oraz jak najszybciej wdrożyć nową regulację w swojej działalności. Zmiany przepisów zostały przedstawione w unikalnej, tabelarycznej formule. Publikacja zawiera: tabelaryczne zestawienie, wyjaśnienia i komentarze ekspertów.

Kup już za: 99.00 zł