do góry
Pobieranie danych...
zamknij
Powrót do menu głównego
 
drukuj pomniejsz czcionkę pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę
Rachunkowość Budżetowa 23/2017, data dodania: 24.11.2017

Porada aktualna na dzień 16-12-2017

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na okres próbny

Problem: Czy możliwe jest wypowiedzenie umowy o pracę zawartej z pracownikiem na okres próbny? Odpowiedź: Tak, umowa o pracę zawarta na okres próbny może być rozwiązana za wypowiedzeniem przez każdą ze stron stosunku pracy. A zatem prawo do jej wypowiedzenia przysługuje zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Uzasadnienie: Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) w art. 32 § 1 wskazuje na możliwość rozwiązania za wypowiedzeniem umowy o pracę przez każdą ze stron stosunku pracy. Oznacza to,...

(...)


Treści dostępne dla abonentów INFORRB Platformy Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy.
Jeżeli nie masz dostępu to zamów w atrakcyjnej cenie!
Mam dostęp Nie mam dostępu

Zaloguj się

Problemy z logowaniem?
Kliknij tutaj »

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK