do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 02.04.2020
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Koronawirus a odliczenie VAT

Wiele zaplanowanych wcześniej imprez kulturalnych, konferencji czy szkoleń zostało odwołanych w związku z zagrożeniem wywołanym przez SARS-CoV-2. Tymczasem w związku z ich organizacją najczęściej poniesiono już określone wydatki. Niektóre z nich były dla jednostek podstawą do odliczenia VAT. Czy w przypadku zachowają one prawo do odliczenia?

Z przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie wynika, czy w przypadku, gdy dochodzi do działania siły wyższej, podatnik zachowuje prawo do odliczenia VAT. Jednak jak wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych i piśmiennictwa, w przypadku okoliczności, na które podatnik nie ma wpływu, zachowuje on prawo do odliczenia podatku naliczonego. Na ten temat wypowiadał się kilkakrotnie Trybunał Sprawiedliwości UE, który podkreślał, że dla zasady neutralności opodatkowania VAT istotne jest nie tyle rzeczywiste wykorzystanie nabytych towarów i usług dla celów wykonywania czynności opodatkowanych, ile zamiar takiego ich wykorzystania w momencie ich nabycia (por. wyrok TSUE z 15 stycznia 1998 r., sygn. akt C-37/95). Warto pamiętać, że prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego przysługuje podatnikowi bez względu na rezultat i skutek planowanej działalności, co również potwierdzał w swych wyrokach TSUE (wyrok z 29 lutego 1996 r., sygn. akt C-110/94).

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 lipca 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK