do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 27.03.2020
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Jaki paragraf na zakup maseczek oraz środków dezynfekcyjnych w związku z koronawirusem

W związku z panującą epidemią koronawirusa ośrodek pomocy społecznej zakupił maseczki oraz środki dezynfekcyjne (płyn do dezynfekcji rąk oraz inne produkty odkażające). W którym paragrafie klasyfikacji budżetowej wydatków ująć te zakupy? Czy właściwy będzie paragraf 302 „Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń”, 421 „Zakup materiałów i wyposażenia” czy może paragraf 423 „Zakup leków, wyrobów medycznych i produktów biobójczych”?

W związku z tym, że maseczki i środki dezynfekcyjne zakupił ośrodek pomocy społecznej, który co do zasady nie prowadzi działalności medycznej (leczniczej), sanitarnej czy zakładów dla podopiecznych, paragraf 423 nie będzie miał zastosowania.

Jednak zdarzają się takie ośrodki pomocy społecznej, w których strukturze organizacyjnej znajdują się jednostki pomocy społecznej z podopiecznymi. Wówczas paragraf 423 będzie miał zastosowanie - jeśli w planie finansowym wydatków taki rodzaj wydatków widnieje.

Natomiast jeśli ośrodek pomocy społecznej nie ma podopiecznych, to moim zdaniem powinien zastosować paragraf 421, ponieważ takie zakupy nie mają charakteru zindywidualizowanego. Maseczki oraz środki dezynfekcyjne są dostępne dla wszystkich pracowników na ogólnych zasadach profilaktyki przeciw chorobie zakaźnej. Nie jest możliwe ich przypisanie do danego pracownika. Oprócz tego ani maseczek, ani środka dezynfekcyjnego nie da się wpisać na stan pracownika do rozliczenia, ponieważ trudno byłoby je rozliczyć. W związku z tym nie można zastosować paragrafu 302, mimo że są to środki ochrony indywidualnej. Są to bowiem produkty, które ulegają bezpowrotnemu zużyciu (produkty jednokrotnego użytku). Oprócz tego trudno byłoby wydawać pojedyncze sztuki, więc są one ogólnodostępne dla pracowników. Celem tych wydatków jest ochrona nie tylko pracownika, lecz również interesanta, a takie działanie wykracza poza zwykłe zasady bhp.

Piotr Wieczorek

INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS

1 lipca 2020 r. zmieniają się dotychczasowe zasady klasyfikacji towarów i usług oraz ustalania stawek VAT. Będziemy klasyfikować usługi według PKWiU 2015, a towary według Nomenklatury scalonej (CN), co spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele z nich. Aktualizowany na bieżąco Program Klasyfikacja PKWiU/CN ze stawkami VAT to jedyne narzędzie na rynku, które zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów i usług wymienionych w nowych klasyfikacjach. Dzięki Programowi, korzystając z wyszukiwarki, w łatwy i szybki sposób można odnaleźć powiązanie d

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK