do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.03.2020
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Konieczna pomoc samorządom w związku z pandemią koronawirusa

Prezydenci największych polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich (UMP) zaapelowali w środę do rządu o szybkie działania, które pozwolą zapobiec kryzysowi gospodarczemu i finansowemu grożącemu samorządom w związku z pandemią koronawirusa.

"Miasta ponoszą wysokie koszty ekonomiczne i społeczne związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Skutki te, w połączeniu z już i tak trudną sytuacją finansową samorządów, mogą doprowadzić do utraty płynności finansowej. Stan zagrożenia epidemicznego będzie miał też wpływ na wysokość i ściągalność dwóch największych źródeł dochodów – podatków dochodowych (PIT i CIT) oraz podatków i opłat lokalnych" - podkreślono w udostępnionym PAP stanowisku.

Sygnatariusze stanowiska - prezydenci Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia - wyliczają, że łącznie w tych miastach mieszka blisko jedna piąta całej populacji kraju, a mieszkańcy i podmioty tam zlokalizowane wytwarzają 32 proc. całkowitego pkb Polski. Licząc obszary metropolitalne tych miast, to łącznie 42 proc. ludności kraju i 55 proc. całkowitego pkb Polski.

"Z powyższych względów my, prezydenci dwunastu największych miast apelujemy do rządu o podjęcie jak najszybszych i jak najlepszych działań, które pozwolą zapobiec kryzysowi gospodarczemu i finansowemu, jaki grozi jednostkom samorządu terytorialnego, a który może w efekcie doprowadzić do utraty możliwości realizacji przez gminy, miasta, powiaty czy samorządy województw zadań i usług na rzecz mieszkańców" - podkreślono w stanowisku kierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

"Bez współpracy władz centralnych i jednostek samorządu terytorialnego nie uda się skutecznie przeciwdziałać skutkom tego kryzysu" - podkreślili samorządowcy.

Zaapelowali do premiera m.in. o wsparcie samorządów poprzez wzrost subwencji ogólnej "w celu zrekompensowania spadków dochodów związanych z pandemią COVID-19", zawieszenie wpłaty tzw. janosikowego przez samorządy do końca 2021 roku czy wykreślenie z Ustawy o finansach publicznych sankcji dotyczących uchwalania budżetów i sprawozdań.

Samorządowcy chcą też uruchomienia dodatkowych, dedykowanych dla jednostek samorządu terytorialnego środków finansowych, pochodzących zarówno z budżetu centralnego jak i ze źródeł zewnętrznych (środków pomocowych UE) by przynajmniej w części, zniwelować przewidywane problemy. Proponują też, aby podział pomocy odbywał się na zasadach uwzględniających obciążenia, jakie poszczególne jednostki samorządu terytorialnego ponoszą w związku z walką z wirusem COVID-19; liczbę ludności oraz liczbę podmiotów gospodarczych na danym terenie".

Jednocześnie prezydenci zadeklarowali współpracę przy przygotowaniu najpilniejszych rozwiązań, zabezpieczających "prawidłowe funkcjonowanie samorządów i wykonywanie przez nich zadań w tym nadzwyczajnym czasie".

"Skutki gospodarcze tego kryzysu będą bardzo trudne" - mówił w środę prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski - prezes zarządu UMP, na konferencji prasowej w Białymstoku. Poinformował, że prezydenci z miast tworzących Unię odbyli wideokonferencję i rozmawiali o działalności samorządów w obecnej sytuacji.

"Przewidujemy znaczny spadek dochodów w samorządach; jako duże miasta również będziemy takimi gospodarczymi ofiarami tego kryzysu" - powiedział Truskolaski. Wskazał na szacunki, wedle których np. wpływy z opłat za czynności cywilno-prawne mogą spaść o połowę, z podatku CIT o jedną trzecią, zaś z PIT - o 10 proc.

"Dlatego też będziemy, w łączności z rządem, tak uzgadniać działania, aby w pierwszej kolejności pomagać obywatelom i przedsiębiorcom, ale również miastom, które też już i będą borykały się z dużymi problemami" - zapowiedział prezydent Białegostoku.

Źródło: PAP

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 lipca 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK