do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 12.02.2020
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Czy wliczać 13. emeryturę do dochodu osoby niepełnosprawnej na potrzeby ulgi rehabilitacyjnej

Zgodnie z przepisami o 13. emeryturze nie wlicza się jej do dochodu osoby niepełnosprawnej, który ustala się dla potrzeb ulgi rehabilitacyjnej. Ma to znaczenie dla podatników mających na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, które w 2019 r. otrzymały 13. emeryturę.

Przy obliczaniu dochodu osoby niepełnosprawnej – dla ustalenia, czy pozostaje ona na utrzymaniu innej bliskiej osoby – nie bierze się zatem pod uwagę zarówno 13. emerytury (zgodnie z przepisami o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r.), jak i innych dochodów:

  • alimentów na rzecz dzieci
  • świadczenia uzupełniającego oraz
  • zasiłku pielęgnacyjnego.

Dopiero tak ustalony dochód nie może przekroczyć 13 200 zł za 2019 r.

Podsumowując:

  • emerytury nie wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego dla potrzeb ulgi rehabilitacyjnej.
  • Podobnie jest z alimentami na dzieci i świadczeniem uzupełniającym, określonymi w ustawie PIT, a także z zasiłkiem pielęgnacyjnym.
  • Dopiero tak ustalony dochód nie może przekroczyć 13 200 zł za 2019 r.

Źródło. mf.gov.pl

PIT 2020. Komentarz

Publikacja zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uwzględnia rewolucyjne zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2020 r., a także ogłoszone w 2019 r. zmiany, które wchodzą w życie 1 marca 2020 r. Znowelizowane przepisy dotyczą m.in. limitów kosztów uzyskania przychodów osiąganych ze stosunku pracy, nowych stawek podatku, ulgi dla osób do 26 roku życia i ulgi na złe długi.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK