do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 11.02.2020
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Zmiany w przepisach o rejestracji bezrobotnych

Rząd planuje nowe przepisy w sprawie rejestracji bezrobotnych. Osoba starająca się o status bezrobotnej lub poszukującej pracy w powiatowym urzędzie pracy (PUP) nie będzie musiała składać oświadczenia o braku zarejestrowania się w innym pośredniaku.

Jak napisał Dziennik Gazeta Prawna (DGP), taka zmiana znalazła się w projekcie rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie rejestracji bezrobotnych oraz poszukujących pracy. Ma ono zastąpić obowiązujące obecnie rozporządzenie z 12 listopada 2012 r. (Dz.U. poz. 1299), które utraci swoją ważność 4 maja 2020 r. Projekt jest obecnie na etapie konsultacji.

Co do zasady, jak podkreśla DGP, przedstawiony przez ministerstwo projekt powiela w większości przepisy zawarte w aktualnym rozporządzeniu. Tak jak do tej pory przewidziane są dwa tryby rejestracji w formie zgłoszenia się do odpowiedniego PUP lub wysłanie wniosku drogą elektroniczną. W projekcie wymienione zostały dokumenty, które musi złożyć osoba ubiegająca się o zarejestrowanie jako bezrobotna lub poszukująca pracy w trakcie dopełniania formalności. Zrezygnowano przy tym z możliwości kserowania lub skanowania dowodu osobistego oraz konieczności składania oświadczenia o tym, że dana osoba nie jest zarejestrowana w innym pośredniaku. PUP będzie musiał to sprawdzić sam – zanim wpisze ją do swojego wykazu – w rejestrze centralnym (trafiają do niego dane o bezrobotnych z całego kraju). Dodatkowo w projekcie znalazł się przepis pozwalający rejestrującej się osobie na złożenie świadectwa pracy w formie dokumentu elektronicznego. W par. 7 projektu wskazano, że proces rejestracji powinien być przeprowadzony w taki sposób, aby dane przekazywane przez osobę oraz składane przez nią oświadczenia nie były narażone na dostanie się do wiadomości osób trzecich.

(na podst. M. Topolewska/DGP z 10.02.2020)

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany w zakresie prawa pracy dotyczące nowych zasad postępowania przed sądami pracy oraz ustalania płacy minimalnej w 2020 r. Zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. Pomocą w zrozumieniu i stosowaniu nowych rozwiązań prawnych są liczne przykłady, wzory dokumentów oraz tabelaryczne zestawienia.

Kup już za: 129.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK