do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 03.02.2020
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Kasy rejestrujące – obowiązki jednostek w 2020 r.

Rok 2020 to kolejny rok zmian w zakresie stosowania kas fiskalnych. W jego trakcie sprzedaż kolejnych kategorii usług i towarów zostanie objęta obowiązkiem rejestracji przy użyciu kas online. Gminy powinny także przemyśleć strategię wymiany urządzeń fiskalnych w poszczególnych jednostkach, gdyż mimo braku obowiązku prowadzenia fiskalizacji przy użyciu kas online w niektórych z nich globalna wymiana może okazać się uzasadniona z punktu widzenia zasady gospodarności.

Maksymalnie do 31 sierpnia 2019 r. mogły być dystrybuowane kasy z papierowym zapisem kopii, a kasy z elektronicznym zapisem kopii kupimy jeszcze do końca 2022 r. Fakt, że dla kas z papierowym zapisem kopii upłynął już okres, na jaki została wydana homologacja, nie oznacza, że podatnicy, którzy mają takie urządzenia, muszą niezwłocznie wymienić je na nowe. Zakładając, że nie wykonują czynności objętych obowiązkiem stosowania kasy online, mogą posługiwać się takim urządzeniem aż do końca okresu, na jaki zostało zalegalizowane, chyba że wcześniej nastąpi zapełnienie pamięci, która w tych kasach nie podlega wymianie. Jednostka posługująca się taką kasą musi zatem liczyć się z tym, że po zapełnieniu pamięci będzie zmuszona zaopatrzyć się w nowe urządzenie. Przy czym jeżeli nastąpi to przed końcem 2022 r. (i zakładając, że nadal nie wykonuje czynności objętych obowiązkiem stosowania kas online), będzie mogła kupić kasę z elektronicznym zapisem kopii. Warto jednak w takiej sytuacji rozważyć zakup kasy online, bo fakt, że potwierdzenia są wydawane dla kas na czas określony, decyduje o tym, że w przypadku kas z elektronicznym zapisem kopii czas ich używalności również upłynie (choć nie nastąpi to bardzo szybko).

Więcej na ten temat terminów obowiązkowego wprowadzenia kas online dla niektórych rodzajów sprzedaży, możliwości stosowania różnych kas w różnych jednostkach, uldze na zakup kas oraz zasadzie gospodarności przy ich wymianie przeczytanie Państwo w RB 3/2020 na stronie 11, w artykule pt. „Kasy rejestrujące – obowiązki jednostek w 2020 r.”.

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer z PKWiU 2015 zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru PKWiU musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na niektóre z usług. Nasza książka to jedyna publikacja na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich usług wymienionych w nowej klasyfikacji. Do poz

Kup już za: 178.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK