do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 24.01.2020
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Powstanie zespół do spraw zagospodarowania przestrzennego

W najbliższych tygodniach przy MR zostanie powołany zespół, który zajmie się zmianami w gospodarowaniu przestrzennym. To efekt spotkania w formule „okrągłego stołu”, do którego zaproszono partnerów społecznych.

20 stycznia 2020 r., przedstawiciele resortu rozwoju i przedstawiciele: administracji, samorządów terytorialnych, izb architektów, urbanistów i inżynierów rozmawiali o założeniach zmian systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. W dyskusji wzięło ok. 50 osób. 

Podczas spotkania wiceminister Robert Nowicki zaprezentował założenia reformy. 

- Zagospodarowanie to przede wszystkim kwestia jakości życia mieszkańców. Żyjąc w określonych warunkach zabudowy, powinni mieć poczucie bezpieczeństwa i komfortu – mówił Robert Nowicki, wiceminister rozwoju. 

Dyskusja z partnerami potwierdziła określone przez MR wyzwania oraz potrzebę zmiany systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Cele nowego systemu to dla nas:
stworzenie efektywnych narzędzi planowania przestrzennego;

  • zintegrowanie systemu z dokumentami strategicznymi;
  • zintegrowanie planowania na poszczególnych poziomach;
  • umożliwienie partycypacji społecznej;
  • niwelowanie konfliktów społecznych;
  • podniesienie jakości planowania w wymiarze społecznym.

Podczas spotkania zapadła decyzja o powołaniu zespołu ds. zagospodarowania przestrzennego przy MR. Będzie to organ opiniodawczy ministra. Będzie pracował nad zmianami w zagospodarowaniu przestrzennym. W skład zespołu wejdą przedstawiciele administracji i ekspertów. 

- Głównym celem prac zespołu będzie zintegrowanie planowania na poszczególnych poziomach – w skali strategii rozwoju kraju, województw, powiatów i gmin. W tym stworzenie efektywnych narzędzi ogólnych planowania przestrzennego, takich jak plan zabudowy, który ma być miejscowym aktem prawa. Chcemy umożliwić szerszy udział społeczny w planowaniu przestrzennym, bo w procesie tym należy uwzględnić wszystkie strony – podkreślił Robert Nowicki.

Zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym będą przeprowadzane niezależnie od zmian w Prawie budowlanym.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany w zakresie prawa pracy dotyczące nowych zasad postępowania przed sądami pracy oraz ustalania płacy minimalnej w 2020 r. Zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. Pomocą w zrozumieniu i stosowaniu nowych rozwiązań prawnych są liczne przykłady, wzory dokumentów oraz tabelaryczne zestawienia.

Kup już za: 129.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK