do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.01.2020
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Samorządzie - pamiętaj o zmianie uchwał określających stawki za zajęcie pasa drogowego!

25 stycznia mija termin, w którym samorządy muszą dostosować stawki za zajęcie pasa drogowego do przepisów tzw. megaustawy. A ta zakłada m.in., że dla obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej nie mogą one przekraczać 20 złotych. By ułatwić to zadanie, publikujemy modelowe uchwały w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych.

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw  (Dz. U. z 2019, poz. 1815) wprowadziła również zmiany w ustawie o drogach publicznych ((tj. Dz.U. z 2018, poz. 2068 ze zm.). Z dniem 25 października 2019 r. weszły w życie nowe przepisy w tym zakresie, które objęły m.in. obniżenie maksymalnych stawek za zajęcia pasa drogowego w odniesieniu do obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej:

„Art. 40 ust. 8. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, ustala dla dróg, których zarządcą jest jednostka samorządu terytorialnego, wysokość stawek opłaty za zajęcie 1 m² pasa drogowego. Stawki opłaty, o których mowa w ust. 4 i 6, nie mogą przekroczyć 10 zł za jeden dzień zajmowania pasa drogowego, a stawka opłaty, o której mowa w ust. 5, nie może przekroczyć 200 zł, z tym że w odniesieniu do obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej stawki opłaty, o których mowa w ust. 4 i 6, nie mogą przekroczyć 0,20 zł za jeden dzień zajmowania pasa drogowego, a stawka opłaty, o której mowa w ust. 5, nie może przekroczyć 20 zł”.

Konieczna więc jest  zmiana uchwał w tych jednostkach samorządu terytorialnego, w których obowiązują wyższe stawki opłat za zajęcie pasa drogowego w odniesieniu do infrastruktury telekomunikacyjnej, niż przewidziane nowymi przepisami ustawy o drogach publicznych.

Na dostosowanie uchwał w tym zakresie organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego, mają trzy miesiące od dnia wejście w życie ustawy.

Termin ten upływa więc w dniu 25 stycznia 2020 r.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

CIT 2020. Komentarz

Publikacja zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uwzględnia wszystkie zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2020 r., a także zmiany wprowadzone z dniem 31 marca i 18 kwietnia 2020 r. w ramach tarczy antykryzysowej łagodzącej skutki epidemii COVID-19 oraz zmiany wchodzące w życie 1 lipca 2020 r.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK