do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.12.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Samorządy odpowiedzialne za wdrażanie 1/3 funduszy unijnych

Samorządy są odpowiedzialne za planowanie, programowanie oraz wdrażanie prawie 1/3 funduszy unijnych - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Poinformowano, że minister Jarosińska-Jedynak podczas otwarcia tegorocznej edycji Forum Bankowo-Samorządowego 2019 - dorocznego spotkania samorządowców i bankowców, organizowanego przez Związek Banków Polskich - podkreśliła, że celem strategicznym resortu jest sprawne wdrażanie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "Wspólnie z naszymi partnerami z sektora samorządowego działamy na rzecz rozwoju lokalnych i regionalnych potencjałów rozwojowych" – mówiła cytowana w komunikacie minister.

Zaznaczyła, że samorządy są ważnym ogniwem krajowej polityki inwestycyjnej. "To państwo jesteście odpowiedzialni za planowanie, programowanie oraz wdrażanie prawie 1/3 funduszy unijnych w Polsce. To dzięki tym środkom udało nam się doprowadzić do zmiany jakości życia obywateli naszych małych ojczyzn" – wskazała.

Odnosząc się do nowej perspektywy unijnej, minister powiedziała, że jest ona szansą na wprowadzenie nowych mechanizmów finansowania rozwoju w Polsce. Przypomniała, że w obecnej perspektywie zwiększona został skalę wykorzystania instrumentów finansowych, a partnerami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) w prowadzeniu polityki rozwoju stały się instytucje finansowe – Europejski Bank Inwestycyjny, Bank Gospodarstwa Krajowego, ale także krajowe instytucje komercyjne i spółdzielcze.

Jarosińska-Jedynak mówiła również o rozwoju usług dla samorządów w modelu Smart Cities. "Dzięki działaniom, które podejmujemy, w szczególności poprzez konkurs Human Smart Cities, tematyka miasta inteligentnego i potrzeby realizacji usług przez samorządy na rzecz mieszkańców w tym zakresie, została dostrzeżona nie tylko przez duże ośrodki miejskie, ale również miasta średnie i małe" - powiedziała. Minister ma nadzieję, że kolejnym krokiem będzie promowanie takich rozwiązań i usług przez samorządy wiejskie.

Źródło: PAP

Biała lista podatników VAT

Publikacja zawiera komplet informacji o tzw. białej liście, czyli prowadzonym przez szefa KAS Wykazie podatników VAT, a także o konsekwencjach, jakie od 1 stycznia 2020 r. poniosą podatnicy, którzy dokonają wpłat na rachunki spoza tego Wykazu. Poradnik przystępnie omawia nowe rozwiązania prawne oraz rozstrzyga wiele kwestii praktycznych związanych z wprowadzeniem nowych regulacji. Autor udziela odpowiedzi na wiele pytań zgłoszonych przez podatników, przytacza wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, podaje liczne przykłady i zestawienia tabelaryczne.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK