do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 05.12.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Problematyczna subwencja oświatowa

Subwencja oświatowa na 2020 rok w proponowanej przez MEN wysokości nie wystarczy zapewne nawet na pokrycie wynagrodzeń dla nauczycieli. Niedoszacowane środki na zadania edukacyjne to realne zagrożenie dla funkcjonowania samorządów. Wiele z nich może utracić zdolność świadczenia usług publicznych na dotychczasowym poziomie.

Blisko 50 mld zł subwencji oświatowej trafi w 2020 roku do budżetów jednostek samorządu terytorialnego (JST). Przygotowany projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego wskazuje wstępnie wysokość tej subwencji i daje samorządom rozeznanie, na co i jaka kwota będzie udziałem ich budżetów. Informacja o przypadającej poszczególnym JST wysokości subwencji oświatowej na rok 2020 nie napawa samorządowców optymizmem.

Obecnie mamy do czynienia z niedoskonałym systemem finansowania oświaty, opartym na otrzymywanej przez samorządy z budżetu państwa subwencji oświatowej. Doświadczenia ostatnich lat wskazują, że zdecydowana większość jednostek samorządu terytorialnego dokłada do tej subwencji znaczne środki. To pokazuje, że naliczana kwota jest zbyt niska. Stosowany przez rząd algorytm stanowiący podstawę wyliczenia środków przeznaczonych na cele oświatowe nie gwarantuje wyliczania potrzebnych na ten cel środków w sposób obiektywny, oparty na przejrzystych zasadach.

Przedstawiciele samorządu wskazują na konieczność wyznaczenia zakresu odpowiedzialności państwa za koszty obsługi zadań oświatowych, wynikającej z obiektywnych - tj. wystandaryzowanych centralnie - przesłanek. Zdając sobie sprawę, że odejście od subwencji oświatowej nie jest możliwe, JST podnoszą potrzebę jej modyfikacji - i to zarówno w aspekcie jej wielkości, jak i sposobu podziału.

Najwyższa Izba Kontroli już w 2016 roku - w swoim raporcie o wykonywaniu wybranych zadań oświatowych przez jednostki samorządu terytorialnego - wskazywała, że wprowadzony model finansowania oświaty oparty w głównej mierze na środkach subwencji oświatowej spowodował uzależnienie poziomu ich realizacji od zamożności samorządów. NIK, wskazując zaletę systemu wynikającą z ustawowej gwarancji otrzymania środków, zwróciła jednocześnie uwagę na jego istotną wadę - brak odniesienia do faktycznych kosztów kształcenia.

Czytaj więcej w artykule: " Problematyczna subwencja oświatowa" >>

Biała lista podatników VAT

Publikacja zawiera komplet informacji o tzw. białej liście, czyli prowadzonym przez szefa KAS Wykazie podatników VAT, a także o konsekwencjach, jakie od 1 stycznia 2020 r. poniosą podatnicy, którzy dokonają wpłat na rachunki spoza tego Wykazu. Poradnik przystępnie omawia nowe rozwiązania prawne oraz rozstrzyga wiele kwestii praktycznych związanych z wprowadzeniem nowych regulacji. Autor udziela odpowiedzi na wiele pytań zgłoszonych przez podatników, przytacza wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, podaje liczne przykłady i zestawienia tabelaryczne.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK