do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 03.12.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Dane, które będą raportowane w nowym pliku JPK

Dane, które będą raportowane w nowych plikach JPK, oraz to, jak ma być prowadzona ewidencja VAT, określono w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2019 r. poz. 1988. Nowe przepisy wejdą w życie 1 kwietnia 2020 r.

Z rozporządzenia wynika, że przewidziano nowe pola w porównaniu z obecnie obowiązującą informacją z prowadzonej ewidencji (JPK_VAT), takie jak:

  • oznaczenia identyfikujące przedmiot opodatkowania z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług, których sprzedaż jest szczególnie narażona na nadużycia, oraz
  • oznaczenia pozwalające na identyfikację czynności podlegających opodatkowaniu,

objętych szczególnymi procedurami rozliczenia podatku przewidzianymi w ustawie.

Przepisy rozporządzenia wejdą w życie 1 kwietnia 2020 r., ale będą stosowane tylko przez podatników, którzy będą wysyłali obowiązkowo lub dobrowolnie deklaracje w formacie JPK. Pozostali podatnicy będą stosować nowe zasady obowiązkowo od 1 lipca 2020 r.

na podstawie BVAT nr 11/2019

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 lipca 2020 r. zmieniły się dotychczasowe zasady klasyfikacji towarów i usług oraz ustalania stawek VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: stary numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK