do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 29.11.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Program Mieszkanie Plus z deweloperami?

Dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Konrad Płochocki uznał zapowiedź Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz, dotyczącą zaangażowania komercyjnych deweloperów w budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus za bardzo interesującą. Dodał, że branża liczy na odblokowanie gruntów należących do Skarbu Państwa oraz na uproszczenie przepisów inwestycyjno-budowlanych.

Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz informowała, że największym wyzwaniem dla jej resortu jest budownictwo, a w szczególności rządowy program Mieszkanie Plus. Dodała, że chciałaby włączyć do udziału w programie Mieszkanie Plus deweloperów komercyjnych, którzy budując komercyjne nieruchomości byliby zobligowani do wypuszczania na rynek części mieszkań w systemie affordable „przystępne cenowo”.

Według Konrada Płochockiego z PZFD, Mieszkanie Plus to interesujący program skierowany do mniej zamożnej części społeczeństwa, a sektor deweloperski buduje mieszkania według potrzeb całego społeczeństwa, dlatego program Mieszkanie Plus musi stworzyć dedykowaną ofertę przez uproszczenie przepisów inwestycyjno-budowlanych i odblokowanie gruntów Skarbu Państwa dla deweloperów.

Płochocki wskazuje, że deweloperzy dla obniżenia rosnących kosztów bardzo potrzebują wolnych gruntów, zainteresowani są terenami posiadanymi przez spółki skarbu państwa, PKP, Pocztę Polską czy znajdujące się w zasobie własnym. Dodał, że pozyskanie części tych gruntów dałoby spółkom kapitał na przeprowadzenie modernizacji, a dzięki nowej podaży na rynku ograniczyłby się wzrost cen ziemi, który przekłada się na rosnące ceny mieszkań.

Zdaniem dyrektora generalnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich, jedyną szansą powodzenia programu Mieszkanie Plus, jest zaangażowanie w program prywatnego sektora deweloperskiego, który zbudował w ciągu ostatnich czterech lat prawie 400 tys. mieszkań.

Jako jeden z pomysłów na współpracę, Płochocki wskazuje scenariusz, w którym w zamian za grunt państwowy, deweloper komercyjny wznosi jeden budynek, który zostanie przekazany do zasobu programu Mieszkanie Plus, a pozostałe budynki na tym gruncie realizuje według przyjętej przez siebie koncepcji na rynek komercyjny.

Płochocki wskazuje też na istniejące w niektórych krajach mechanizmy, obligujące deweloperów do budowy części mieszkań po obniżonych cenach, co niestety przekłada się na wyższą cenę mieszkań wolnorynkowych.

Źródło: PAP

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 lipca 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: stary numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK