do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 26.11.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego

Uchwałą podjętą 5 listopada 2019 r. Zarząd Fundacji Unia Metropolii Polskich im Pawła Adamowicza uznał rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego.

Pomysłodawcy wskazywali w uchwale, że 27 maja 2020 r. to data szczególna. W tym dniu będziemy świętować 30. rocznicę pierwszych samorządowych wyborów. Należy mocno podkreślić fakt, że były to pierwsze całkowicie wolne wybory. Przeprowadzone rok wcześniej wybory parlamentarne były demokratyczne tylko częściowo (Sejm kontraktowy). Proces odtwarzania samorządu terytorialnego w Polsce, zapoczątkowany pierwszymi wolnymi wyborami do rad gmin w 1990 roku zakończył się osiem lat później utworzeniem jednostek samorządu terytorĺalnego na poziomie powiatów oraz województw.
To w dużej mĺerze dzięki reformom samorządowym Polska jest państwem demokratycznym i zdecentralizowanym, funkcjonującym w oparciu o Konstytucyjną zasadę pomocniczości.

Z perspektywy prawie 30 lat, które upłynęły od rozpoczęcia budowy nowego ładu społecznego, w tym m.in. wspólnot lokalnych, należy pamiętać o atmosferze społecznej i politycznej, która towarzyszyła tym zmianom. Najkrócej można ją określić, jako powszechną akceptację dla idei państwa samorządnego, kładącego nacĺsk na wspólnotowy charakter lokalnej społeczności, zdolnej do decydowania o własnych sprawach.

Pamiętając o fundamentalnej roli przeprowadzonych 27 maja 1990 roku pierwszych wyborów do rad gmin w kształtowaniu obywatelskiego państwa Zarząd Unii Metropolii Polskich uznaje rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego.

Źródło: Unia Metropolii Polskich'

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 lipca 2020 r. zmieniły się dotychczasowe zasady klasyfikacji towarów i usług oraz ustalania stawek VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: stary numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK