do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 15.11.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Sprzedaż posiłków przez stołówki szkolne

Stołówka szkolna nie może sprzedawać przygotowanych przez siebie posiłków komercyjnym odbiorcom – wskazuje krakowska RIO.

O wyjaśnienia w tej sprawie zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie Bogusław Antos, wójt gminy Brzeźnica.

Izba przypomina, że zgodnie z Prawem oświatowym celem funkcjonowania w szkole stołówki nie jest świadczenie usług gastronomicznych jako takich, ale wyłącznie zapewnienie prawidłowej realizacji przez szkołę zadań opiekuńczych, w tym w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów.

„Z celem prowadzenia stołówek szkolnych wiąże się zarówno zagadnienie odpłatności za korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej (odpłatność za posiłki nie ma charakteru komercyjnego), jak i okoliczność, że krąg podmiotów uprawnionych do korzystania ze stołówek szkolnych jest ściśle oznaczony, a inne podmioty nie mają swobodnego dostępu do stołówek szkolnych” – wskazuje Mirosław Legutko, prezes krakowskiej RIO.

„Nie jest możliwe świadczenie przez stołówkę szkolną usług w postaci sprzedaży posiłków „na zewnątrz”, na rzecz podmiotów innych niż uprawnione do korzystania ze stołówki szkolnej w ramach realizacji przez szkołę zadań opiekuńczych” - podkreśla.

Źródło: samorzad.pap.pl

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 lipca 2020 r. zmieniły się dotychczasowe zasady klasyfikacji towarów i usług oraz ustalania stawek VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: stary numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK