do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 15.11.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Od 7 listopada 2019 r. zmiana właściwości sądów pracy

Od 7 listopada 2019 r. zlikwidowano możliwość, która pozwalała rozpoznawać sprawy w sądzie pracy w okręgu, gdzie znajduje się zakład pracy. Dotyczyło to sytuacji, gdy praca jest lub była wykonywana w innej miejscowości, niż znajdowało się miejsce zamieszkania lub siedziba pozwanego, lub gdy w innej miejscowości niż siedziba lub miejsce zamieszkania znajdował się zakład pracy.

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 461 Kodeksu postępowania cywilnego powództwo w sprawie z zakresu prawa pracy można wytoczyć:

  • przed sąd ogólnie właściwy dla pozwanego, bądź
  • przed sąd, w którego obszarze właściwości praca jest, była lub miała być wykonywana.

Do właściwości sądów rejonowych, bez względu na wartość przedmiotu sporu, należą sprawy z zakresu prawa pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy, o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, o przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy oraz łącznie z nimi dochodzone roszczenia i o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy, a także sprawy dotyczące kar porządkowych i świadectwa pracy oraz roszczenia z tym związane.

Źródło: Własne

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 lipca 2020 r. zmieniły się dotychczasowe zasady klasyfikacji towarów i usług oraz ustalania stawek VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: stary numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK