do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 06.11.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Przychody w dniu 26 urodzin nie podlegają opodatkowaniu

Ostatnim dniem na skorzystanie ze zwolnienia z PIT przychodów ze stosunku pracy lub zlecenia osób do 26 roku życia jest dzień, w którym podatnik kończy 26 lat. Jeżeli zatem w tym dniu pracownik lub zleceniobiorca otrzymają wynagrodzenie, będzie ono zwolnione z podatku.

Takie stanowisko zajęło MF w odpowiedzi z 18 września 2019 r. na pytanie redakcji MPPiU.

Od 1 sierpnia 2019 r. obowiązuje nowe zwolnienie z podatku, które dotyczy uzyskanych od tej daty przychodów pochodzących:

ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz
z umów zlecenia

- otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26 roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. W 2019 r. kwota przychodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie wskazanego przepisu jest niższa i wynosi 35 636,67 zł.

Przy ustalaniu prawa do tego zwolnienia istnieją jednak wątpliwości dotyczące daty granicznej 26 urodzin, w której wypłacone (postawione do dyspozycji) podatnikowi przychody będą jeszcze objęte ulgą.

W odpowiedzi na pytanie MPPiU, resort finansów w zakresie obliczania wieku, do ukończenia którego można skorzystać z ulgi "Bez PIT dla Młodych", uznał, że przychody otrzymane przez pracowników i zleceniobiorców mogą być jeszcze zwolnione z podatku (do kwoty granicznej), do dnia 26 urodzin włącznie. Zatem zgodnie ze stanowiskiem MF przychody wypłacone najpóźniej tego dnia nie będą opodatkowane.

Redakcja INFORLEX/MPPiU

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK