do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 06.11.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Przychody w dniu 26 urodzin nie podlegają opodatkowaniu

Ostatnim dniem na skorzystanie ze zwolnienia z PIT przychodów ze stosunku pracy lub zlecenia osób do 26 roku życia jest dzień, w którym podatnik kończy 26 lat. Jeżeli zatem w tym dniu pracownik lub zleceniobiorca otrzymają wynagrodzenie, będzie ono zwolnione z podatku.

Takie stanowisko zajęło MF w odpowiedzi z 18 września 2019 r. na pytanie redakcji MPPiU.

Od 1 sierpnia 2019 r. obowiązuje nowe zwolnienie z podatku, które dotyczy uzyskanych od tej daty przychodów pochodzących:

ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz
z umów zlecenia

- otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26 roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. W 2019 r. kwota przychodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie wskazanego przepisu jest niższa i wynosi 35 636,67 zł.

Przy ustalaniu prawa do tego zwolnienia istnieją jednak wątpliwości dotyczące daty granicznej 26 urodzin, w której wypłacone (postawione do dyspozycji) podatnikowi przychody będą jeszcze objęte ulgą.

W odpowiedzi na pytanie MPPiU, resort finansów w zakresie obliczania wieku, do ukończenia którego można skorzystać z ulgi "Bez PIT dla Młodych", uznał, że przychody otrzymane przez pracowników i zleceniobiorców mogą być jeszcze zwolnione z podatku (do kwoty granicznej), do dnia 26 urodzin włącznie. Zatem zgodnie ze stanowiskiem MF przychody wypłacone najpóźniej tego dnia nie będą opodatkowane.

Redakcja INFORLEX/MPPiU

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK