do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 05.11.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Zmiana stawek VAT na książki i czasopisma

Od 1 listopada 2019 r. weszły w życie zmiany w VAT związane przede wszystkim z wprowadzeniem mechanizmu podzielonej płatności (split payment) oraz wprowadzeniem możliwości występowania o wydanie Wiążącej informacji stawkowej. Wprowadzona też została nowa matryca VAT zmieniająca zasady identyfikacji towarów i usług oraz powiązania ich ze stawkami VAT.

Towary zostały powiązane z kodami CN, a usługi z PKWiU 2015. Zmiany w zakresie matrycy VAT będą jednak stosowane dopiero od 1 kwietnia 2020 r. Inaczej jest w przypadku stawek VAT na książki i czasopisma. Te zmieniają się od 1 listopada 2019 r. Z tym dniem stawka VAT na papierowe czasopisma specjalistyczne wzrasta z 5% na 8%.

Ustawodawca wprowadził też stawkę 5% na nową kategorię czasopism (czasopisma regionalne i lokalne) wydawanych w formie papierowej. Wszystkie czasopisma w formie elektronicznej zostały opodatkowane stawką 8% (zamiast stosowanej dotychczas stawki 23%). Stawka 8% obowiązuje również na sprzedaż dzienników i gazet (zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej). Natomiast książki, mapy i nuty zostały opodatkowane stawką 5% - niezależnie od formy (papierowej czy elektronicznej).

Ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2019 r. poz. 1751

Oprac. Ewa Sławińska

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK