do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 28.10.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Za wysokie sankcje za niestosowanie split-payment

Od 1 listopada br. mechanizm podzielonej płatności w VAT będzie obowiązkowy, dwa miesiące później nabywca, który nie zapłaci w MPP nie zaliczy faktury do kosztów uzyskania przychodów. Konfederacja Lewiatan apeluje o złagodzenie tej sankcji.

Pracodawcy proponują zmodyfikowanie sankcji w podatkach dochodowych za niezastosowanie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT.

- Kara za niedokonanie płatności z wykorzystaniem obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności jest nieproporcjonalnie dotkliwa w stosunku do wagi uchybienia. Obowiązkowy MPP jest wprowadzany w celu uszczelnienia systemu podatku od towarów i usług w tzw. branżach wrażliwych i zapobieganiu sytuacjom, w których nieuczciwi podatnicy pobierając VAT od nabywcy, nie odprowadzają go do urzędu skarbowego. Tymczasem przewidziana sankcja w podatkach dochodowych uderzy w nabywców, także wtedy, gdy cała transakcja została prawidłowo rozliczona i VAT został zapłacony - zauważa Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Lewiatana zasadne jest albo znaczące zmniejszenie tej sankcji, tak aby stanowiła pewną dolegliwość, ale nie powodowała znaczących strat w prowadzonej działalności, albo wprowadzenie możliwości jej wyłączenia. Tym bardziej, że jest to druga sankcja obok dodatkowego zobowiązania w VAT lub grzywny z KKS, nakładana za ten sam czyn.

- Apelujemy do ministra finansów o rozważenie zmian w przepisach, aby były mniej dokuczliwe dla uczciwych podatników, którzy nie działają z premedytacją w celu uszczuplenia należności podatkowych, i w wyniku popełnionego przez nich błędu do takiego uszczuplenia nie dojdzie - dodaje Przemysław Pruszyński.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK