do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.10.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Stawka VAT dla czasopism w wersji elektronicznej od 1 listopada 2019 r.

Stosowanie obniżonych stawek VAT będzie możliwe również w zakresie dostarczania drogą elektroniczną książek i czasopism (jak również gazet i dzienników), które nie mają odpowiednika w wersji drukowanej (papierowej).

Do końca października 2019 r. sprzedaż książek, gazet, dzienników i czasopism jest opodatkowana VAT według trzech stawek tego podatku: 5%, 8% i 23%. Z obniżonych stawek VAT nie korzysta sprzedaż książek, gazet, dzienników i czasopism w formie elektronicznej. W konsekwencji sprzedaż taka jest zawsze opodatkowana VAT według stawki podstawowej.

Z dniem 1 listopada 2019 r. nastąpią zmiany w tym zakresie. Od tego dnia:

  • zostanie wprowadzona jednolita stawka 5% na wszystkie książki, w tym książki dostarczane w formie elektronicznej,
  • zostanie wprowadzona jednolita stawka 8% na większość czasopism, gazet i dzienników, w tym czasopisma, gazety i dzienniki dostarczane w formie elektronicznej; wyjątek będzie dotyczyć drukowanych czasopism regionalnych i lokalnych, które będą opodatkowane według stawki 5%; czasopisma regionalne i lokalne dostarczane w formie elektronicznej będą opodatkowane VAT według stawki 8%.

Nowe przepisy mogą powodować wątpliwości dotyczące stawki VAT dla książek, czasopism w wersji elektronicznej, które nie mają swojego odpowiednika w wersji papierowej. Nasuwa się pytanie, czy żeby korzystać z opodatkowania VAT według obniżonych stawek w zakresie dostarczania drogą elektroniczną książek, gazet, dzienników i czasopism, konieczne jest, by istniała ich wersja drukowana (papierowa).

Wątpliwości wynikają z tego, że przepisy przewidujące stosowanie obniżonych stawek VAT nie mówią wprost o dostarczanych drogą elektroniczną książkach, gazetach, dziennikach i czasopismach. Posługują się jedynie odwołaniem do publikacji drukowanych (papierowych).

Nie oznacza to jednak, że warunkiem stosowania obniżonych stawek VAT do dostarczania drogą elektroniczną książek, gazet, dzienników i czasopism jest istnienie ich papierowych wersji. Wskazane odwołanie należy uznać za odwołanie się do rodzaju publikacji (czyli książek, gazet, dzienników i czasopism), a nie ich formy (drukowanej).

Należy zatem uznać, że od 1 listopada 2019 r., aby stosować obniżone stawki VAT do dostarczanych drogą elektroniczną książek, gazet, dzienników i czasopism, nie będzie konieczne, aby istniała ich drukowana (papierowa) wersja. Dlatego również dostarczane drogą elektroniczną książki, gazety, dzienniki i czasopisma, które nie mają odpowiednika w wersji drukowanej (papierowej), mogą być opodatkowane według obniżonych stawek.

(na podst. BVAT nr 10 z 2019 r.)

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK