do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.10.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Stawka VAT dla czasopism w wersji elektronicznej od 1 listopada 2019 r.

Stosowanie obniżonych stawek VAT będzie możliwe również w zakresie dostarczania drogą elektroniczną książek i czasopism (jak również gazet i dzienników), które nie mają odpowiednika w wersji drukowanej (papierowej).

Do końca października 2019 r. sprzedaż książek, gazet, dzienników i czasopism jest opodatkowana VAT według trzech stawek tego podatku: 5%, 8% i 23%. Z obniżonych stawek VAT nie korzysta sprzedaż książek, gazet, dzienników i czasopism w formie elektronicznej. W konsekwencji sprzedaż taka jest zawsze opodatkowana VAT według stawki podstawowej.

Z dniem 1 listopada 2019 r. nastąpią zmiany w tym zakresie. Od tego dnia:

  • zostanie wprowadzona jednolita stawka 5% na wszystkie książki, w tym książki dostarczane w formie elektronicznej,
  • zostanie wprowadzona jednolita stawka 8% na większość czasopism, gazet i dzienników, w tym czasopisma, gazety i dzienniki dostarczane w formie elektronicznej; wyjątek będzie dotyczyć drukowanych czasopism regionalnych i lokalnych, które będą opodatkowane według stawki 5%; czasopisma regionalne i lokalne dostarczane w formie elektronicznej będą opodatkowane VAT według stawki 8%.

Nowe przepisy mogą powodować wątpliwości dotyczące stawki VAT dla książek, czasopism w wersji elektronicznej, które nie mają swojego odpowiednika w wersji papierowej. Nasuwa się pytanie, czy żeby korzystać z opodatkowania VAT według obniżonych stawek w zakresie dostarczania drogą elektroniczną książek, gazet, dzienników i czasopism, konieczne jest, by istniała ich wersja drukowana (papierowa).

Wątpliwości wynikają z tego, że przepisy przewidujące stosowanie obniżonych stawek VAT nie mówią wprost o dostarczanych drogą elektroniczną książkach, gazetach, dziennikach i czasopismach. Posługują się jedynie odwołaniem do publikacji drukowanych (papierowych).

Nie oznacza to jednak, że warunkiem stosowania obniżonych stawek VAT do dostarczania drogą elektroniczną książek, gazet, dzienników i czasopism jest istnienie ich papierowych wersji. Wskazane odwołanie należy uznać za odwołanie się do rodzaju publikacji (czyli książek, gazet, dzienników i czasopism), a nie ich formy (drukowanej).

Należy zatem uznać, że od 1 listopada 2019 r., aby stosować obniżone stawki VAT do dostarczanych drogą elektroniczną książek, gazet, dzienników i czasopism, nie będzie konieczne, aby istniała ich drukowana (papierowa) wersja. Dlatego również dostarczane drogą elektroniczną książki, gazety, dzienniki i czasopisma, które nie mają odpowiednika w wersji drukowanej (papierowej), mogą być opodatkowane według obniżonych stawek.

(na podst. BVAT nr 10 z 2019 r.)

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK