do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 11.10.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Obowiązki płatnika przy obliczaniu PIT od 1 października 2019 r.

Od 1 października 2019 r. zamiast stawki PIT 18% pracodawcy muszą naliczać 17% podatek od dochodów z pierwszego progu podatkowego, a na wniosek podatników - w wysokości 17,75% podstawy opodatkowania. Konsekwencją wprowadzenia nowych parametrów podatkowych jest też zmiana kwoty zmniejszającej podatek, która wynosi 43,76 zł miesięcznie. Wszystko to oznacza, że pracownicy za październik 2019 r. dostaną wyższe pensje.

Płatnicy przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od dochodów pracowników uzyskanych od 1 października do 31 grudnia 2019 r. zastosują:

stawkę podatku wynoszącą 17% (zamiast stawki 18%);
miesięczną kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 43,76 zł (525,12 zł : 12 miesięcy).

W sytuacji gdy podatnik będzie chciał uniknąć dopłaty do podatku dochodowego za 2019 r. już na etapie potrącania z wynagrodzenia miesięcznych zaliczek podatkowych może domagać się naliczania wyższego podatku. Na wniosek podatnika przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych od 1 października do 31 grudnia 2019 r. płatnicy, m.in. pracodawcy, zleceniodawcy, zastosują bowiem zamiast stawki 17% stawkę podatku wynoszącą 17,75 % podstawy opodatkowania. Ponieważ nie wskazano terminu, w jakim płatnik powinien uwzględnić wniosek podatnika, należy przyjąć, że powinno to nastąpić od miesiąca złożenia wniosku, jeżeli płatnik będzie miał możliwość potrącenia wyższego podatku.

na podst. T. Król/MPPiU nr 10 z 2019 r.

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK