do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 10.10.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Pięć dni wolnych od pracy, ale bez wynagrodzenia

Wybory do parlamentu odbędą się 13 października 2019 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do 5 dni wolnych od pracy. Nie będzie im jednak przysługiwać za nie wynagrodzenie od pracodawcy.

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, która zazwyczaj jest dla pracowników dniem wolnym od pracy. Jednak pracownicy mogą potrzebować wolnego np. na następny dzień po wyborach, kiedy uczestniczą w liczeniu głosów, czy jeszcze przed wyborami, kiedy biorą udział w spotkaniach dla członków komisji wyborczych. Pracownicy, którzy zasiadają w obwodowych komisjach wyborczych, mają prawo maksymalnie do 5 dni wolnych w związku z wykonywaniem prac w tych komisjach. Pracownik nie musi jednak wykorzystać wszystkich 5 dni zwolnienia od pracy, jakie mu przysługują w związku z pracą w obwodowej komisji wyborczej.

Zwolnienie od pracy w związku z udziałem pracownika w pracach obwodowej komisji wyborczej jest traktowane jak nieobecność usprawiedliwiona i pracodawca ma w tym przypadku obowiązek zwolnić pracownika od pracy. Za czas takiego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz do innych uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

na podst. M. Opalińska/MPPiU nr 10 z 2019 r.

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK