do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 10.10.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Pięć dni wolnych od pracy, ale bez wynagrodzenia

Wybory do parlamentu odbędą się 13 października 2019 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do 5 dni wolnych od pracy. Nie będzie im jednak przysługiwać za nie wynagrodzenie od pracodawcy.

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, która zazwyczaj jest dla pracowników dniem wolnym od pracy. Jednak pracownicy mogą potrzebować wolnego np. na następny dzień po wyborach, kiedy uczestniczą w liczeniu głosów, czy jeszcze przed wyborami, kiedy biorą udział w spotkaniach dla członków komisji wyborczych. Pracownicy, którzy zasiadają w obwodowych komisjach wyborczych, mają prawo maksymalnie do 5 dni wolnych w związku z wykonywaniem prac w tych komisjach. Pracownik nie musi jednak wykorzystać wszystkich 5 dni zwolnienia od pracy, jakie mu przysługują w związku z pracą w obwodowej komisji wyborczej.

Zwolnienie od pracy w związku z udziałem pracownika w pracach obwodowej komisji wyborczej jest traktowane jak nieobecność usprawiedliwiona i pracodawca ma w tym przypadku obowiązek zwolnić pracownika od pracy. Za czas takiego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz do innych uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

na podst. M. Opalińska/MPPiU nr 10 z 2019 r.

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK