do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 09.10.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Baza Danych Odpadowych zacznie działać od stycznia 2020 r.

Nie ma zagrożenia, by Baza Danych Odpadowych nie zaczęła działać w pełni od stycznia 2020 roku – zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Baza ma pomóc uszczelnić system gospodarki odpadami i pozwolić na „śledzenie” odpadów od ich zebrania do utylizacji.

Mazurek powiedział we wtorek 8 października 2019 r. podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce, że BDO to ważny projekt, który pozwoli uporządkować gospodarkę odpadową w Polsce i dostarczy informacji o przemieszczaniu się śmieci.

Przedstawiciel MŚ zwrócił uwagę, że w tworzenie bazy włączeni zostali przedsiębiorcy. „Ważne jest to, by wszyscy którzy będą z niej korzystać mogli ją tworzyć, mogli zobaczyć jak ona działa. Pierwsze testy już się odbyły i nie wykazały one poważniejszych błędów” – zapewnił.

Mazurek poinformował, że pierwsze bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców z BDO rozpoczną się już podczas rozpoczynających się w środę targów Pol-Eco System w Poznaniu. „Będą to szkolenia i warsztaty. Mamy już zgłoszonych 800 aplikacji od przedsiębiorców” – wyjaśnił.

Bezpłatne szkolenia odbywać się będą ponadto we wszystkich 16 województwach – dodał.

"Baza jest intuicyjna, by w prosty sposób można było ją obsługiwać. Nie ma zagrożenia, by od stycznia 2020 roku moduły sprawozdawczości i ewidencyjny nie zadziałały. Apeluję do przedsiębiorców, by się do BDO rejestrowali” – dodał wiceminister.

Mazurek wyjaśnił, że przedsiębiorcy, którzy mają wątpliwości, czy trzeba się zarejestrować w bazie, powinni odwiedzić stronę: bdo.mos.gov.pl.

Po 1 stycznia 2020 r. wszyscy zajmujący się gospodarką odpadową będą musieli znaleźć się w bazie, inaczej nie będą mogli wystawiać dokumentów, przyjmować odpadów. Baza ma obsługiwać dziennie nawet kilkaset tysięcy użytkowników. Serwerom ma towarzyszyć chmura, z której będzie można pobierać odpowiednie informacje.

Źródło: PAP

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK