do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 04.10.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Zasady stosowania ulgi termomodernizacyjnej

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia dotyczące zasad korzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Jak podkreślił resort, z ulgi mogą korzystać nie tylko podatnicy opodatkowani według skali podatkowej, lecz także osoby opodatkowane podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku małżonków limit ulgi w kwocie 53 000 zł przysługuje odrębnie każdemu z nich. Podatnicy po raz pierwszy rozliczą ulgę termomodernizacyjną w zeznaniu za 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy zyskali nową ulgę podatkową. W jej ramach mogą odliczyć od dochodu wydatki związane z termomodernizacją budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Ulga termomodernizacyjna przysługuje tylko podatnikowi będącemu właścicielem lub współwłaścicielem takiego. Jeżeli podatnik nie ma tytułu prawnego, z którego wynikałoby jego prawo własności do nieruchomości, a jedynie jest jej posiadaczem, wówczas nie może skorzystać z ulgi.

W objaśnieniach czytamy: Z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie. Odliczenie dotyczy tylko budynków już wybudowanych.

Ulga termomodernizacyjna przysługuje za rok podatkowy, w którym właściciel lub współwłaściciel poniósł wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku. Warunkiem skorzystania z ulgi jest ukończenie termomodernizacji w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniesie na ten cel pierwszy wydatek. Jeżeli podatnik nie zrealizuje przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym terminie, będzie musiał doliczyć kwoty, które odliczy za rok podatkowy, w którym upłynie ww. termin.

Ulga termomodernizacyjna jest ulgą odliczaną od dochodu. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Jak przy tym czytamy w objaśnieniach: Podatnicy pozostający w związku małżeńskim powinni wiedzieć, że limit ten dotyczy każdego z małżonków odrębnie, czyli każdemu z nich przysługuje odliczenie w maksymalnej wysokości 53 000 zł.

Jeżeli podatnik poniósł wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które są finansowane kredytem bankowym lub kredytem udzielonym przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, może odliczyć całość poniesionych wydatków, które zostały zapłacone bez względu na wysokość spłaconego kredytu, z którego zostały sfinansowane.

Z uwagi na to, że przepisy wprowadzające ulgę termomodernizacyjną weszły w życie 1 stycznia 2019 r. i mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od tego dnia, to podatnicy po raz pierwszy skorzystają z tej ulgi dopiero w zeznaniu za 2019 r. Nie oznacza to jednak, że tylko podatnicy, którzy rozpoczęli termomodernizację od 1 stycznia 2019 r., będą mogli odliczyć poniesione na ten cel wydatki. W przepisach przejściowych przewidziano bowiem możliwość odliczenia wydatków dotyczących przedsięwzięcia termomodernizacyjnego rozpoczętego również przed 1 stycznia 2019 r. Warunkiem takiego odliczenia będzie ukończenie termomodernizacji po 31 grudnia 2018 r., jednak nie później niż w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek.

na podst. K. Wojciechowska/Mk nr 10 z 2019 r.

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK