do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.09.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Zmiany w uprawnieniach emerytalnych funkcjonariuszy

Od 12 września 2019 r. obowiązują nowe przepisy zmieniające zasady nabywania prawa do emerytury przez funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 31 grudnia 2012 r. oraz żołnierzy powołanych po raz pierwszy do zawodowej służby wojskowej po 31 grudnia 2012 r.

Obecnie jedynym warunkiem nabycia prawa do emerytury jest posiadanie 25 lat służby. Przed zmianą przepisów funkcjonariusze oraz żołnierze zawodowi (przyjęci do służby po 31 grudnia 2012 r.) do nabycia uprawnień emerytalnych musieli spełnić dwa warunki ukończenie 55 lat życia i co najmniej 25 lat służby.

Funkcjonariusz który osiągnął 25 letni okres służby, mógł uzyskać emeryturę bez ukończenia 55 roku życia wtedy gdy zwolnienie ze służby nastąpiło z przyczyn nieleżących po stronie funkcjonariusza (lub żołnierza zawodowego).

Po zmianie przepisów za czas służby przekraczający normę 40- godzinnego tygodnia służby (w półrocznych okresach rozliczeniowych) funkcjonariuszowi będzie przysługiwać czas wolny od służby w tym samym wymiarze albo rekompensata pieniężna (1/172 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym), jeżeli w terminie 10 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego funkcjonariusz nie wystąpi z wnioskiem o udzielenie czasu wolnego od służby w tym samym wymiarze. Powyższe zmiany weszły w życie z mocą od 1 lipca 2019 r.

Takie zmiany wprowadziła ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1635)

oprac. Agata Pinzuł

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK