do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 09.09.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Objaśnienia MF w sprawie daniny solidarnościowej

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia dotyczące zasad obliczania i zapłaty daniny solidarnościowej. Podatnicy po raz pierwszy zapłacą daninę solidarnościową dopiero w 2020 r.

Danina solidarnościowa to nowy podatek nałożony na najbogatszych Polaków z początkiem 2019 r. Jak wyjaśnia MF do zapłaty daniny solidarnościowej zobowiązane są nie tylko podatnicy osiągający dochody z pracy i z działalności gospodarczej, ale również z zysków kapitałowych i z zagranicznej jednostki kontrolowanej.

Obowiązek zapłaty daniny solidarnościowej powstaje gdy suma ww. dochodów po ich zmniejszeniu o kwoty pomniejszające przekroczy 1 000 000 zł. Podatek wynosi 4%.

MF przypomniało, że po raz pierwszy podatnicy będą mieli obowiązek złożyć deklarację o wysokości daniny solidarnościowej w terminie do 30 kwietnia 2020 r. Przeznaczony do tego jest formularz DSF-1. W tym samym terminie trzeba będzie również wpłacić podatek. Nie warto się spóźniać z zapłatą tego podatku ponieważ od niewpłaconej w terminie daniny solidarnościowej będą naliczane odsetki za zwłokę.

Źródło: Objaśnienia MF z 28 sierpnia 2019 r. dotyczące stosowania przepisów o daninie solidarnościowej zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - opublikowane 30 sierpnia 2019 r. na podatki.gov.pl

Oprac. Katarzyna Wojciechowska

Biała lista podatników VAT

Publikacja zawiera komplet informacji o tzw. białej liście, czyli prowadzonym przez szefa KAS Wykazie podatników VAT, a także o konsekwencjach, jakie od 1 stycznia 2020 r. poniosą podatnicy, którzy dokonają wpłat na rachunki spoza tego Wykazu. Poradnik przystępnie omawia nowe rozwiązania prawne oraz rozstrzyga wiele kwestii praktycznych związanych z wprowadzeniem nowych regulacji. Autor udziela odpowiedzi na wiele pytań zgłoszonych przez podatników, przytacza wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, podaje liczne przykłady i zestawienia tabelaryczne.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK