do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.07.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Obdarowany może sam wpłacić na rachunek pieniądze z darowizny

Obdarowany, który dostał gotówkę od członka najbliższej rodziny, jest zwolniony z podatku od spadków i darowizn, jeżeli wpłaci pieniądze na swoje konto w banku – orzekł NSA w wyroku z 11 lipca 2019 r. (sygn. akt II FSK 2620/17). O tym orzeczeniu napisał Dziennik Gazeta Prawna.

NSA stwierdził, że udokumentowanie darowizny nie jest warunkiem zwolnienia podatkowego, a jedynie potwierdzeniem realizacji umowy.

DGP opisując wyrok wyjaśnił, że sprawa dotyczyła podatniczki, która dostała od ojca w darowiźnie 10 tys. zł. Otrzymała je w gotówce – z ręki do ręki, na podstawie umowy darowizny. Jeszcze tego samego dnia wpłaciła pieniądze na swój rachunek bankowy. Zamierzała złożyć do urzędu skarbowego zgłoszenie SD-Z2 w wymaganym terminie 6 miesięcy.

Spór dotyczył tego, czy obdarowana może skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, przewidzianego dla członków najbliższej rodziny.

Podatniczka uważała, że spełniła warunki uprawniające do zwolnienia, zapisane w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 644 ze zm.). Wskazywała, że zgodnie z tym przepisem darowizna została potwierdzona przelewem na rachunek bankowy obdarowanego, natomiast nie ma obowiązku, by pieniądze przelał darczyńca. Może to zrobić sam obdarowany – przekonywała.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uważał jednak, że skoro podatniczka dostała pieniądze od ojca w gotówce, a następnie sama wpłaciła je na swój rachunek bankowy, to nie spełniła warunku „przekazania” na konto obdarowanego. W konsekwencji musi zapłacić podatek na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Podatniczka wygrała w sądach obu instancji. WSA w Białymstoku zwrócił uwagę na to, że wymóg przelewu na rachunek obdarowanego ma jedynie charakter techniczny. Skoro jest poza wszelką wątpliwością, że podatniczka otrzymała darowiznę – co wynika zarówno z dokumentu bankowego (tytuł wpłaty: darowizna od ojca), jak i zgłoszenia do urzędu skarbowego otrzymania darowizny – to nie może być pozbawiona prawa do zwolnienia tylko z tego powodu, że dostała pieniądze w gotówce i sama wpłaciła je na swój rachunek.

Tego samego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny.

– Przekazanie na konto jest warunkiem technicznym. Najistotniejsze jest to, czy doszło do darowizny – uzasadniał cytowany przez DGP sędzia Marek Olejnik.

Wyjaśnił, że obowiązek dokumentowania darowizn pieniężnych na rachunek bankowy nabywcy wprowadzono jedynie po to, by podatnicy nie mogli powoływać się na fikcyjne umowy pożyczki, najczęściej w postępowaniach dotyczących nieujawnionych źródeł przychodów. – Ale kwestia uszczelnienia systemu podatkowego nie może przesłonić celu i funkcji zwolnienia, a więc funkcji społecznej, jaką jest nieobciążanie przepływów majątkowych między członkami najbliższej rodziny – powiedział sędzia Olejnik.

Zwrócił też uwagę, że przelew z konta na konto może być w niektórych przypadkach niemożliwy lub znacząco utrudniony.

– Część starszych osób po aferach typu Amber Gold nie ma zaufania do systemu bankowego i trzyma swoje pieniądze w domu. Trudno wymagać od nich, aby jedynie na potrzeby tego jednego przekazania darowizny zakładały konto w banku – tłumaczył sędzia Olejnik.

na podst. Ł. Zalewski/DGP z 17.07.2019

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r.

Podatników VAT czeka prawdziwa rewolucja w rozliczeniach. Zmiany uchwalone w lipcu i w sierpniu 2019 r. będą wprowadzane w kilku etapach, tj. od września i listopada 2019 r. oraz od stycznia, kwietnia i lipca 2020 r. Prezentowana publikacja zawiera ujednolicony tekst ustawy o VAT wraz z komentarzem pod każdym zmienianym artykułem. Autor komentarza „VAT 2019” – Tomasz Krywan – w przystępny sposób na przykładach omawia, na czym polega każda zmiana, jak ją stosować w praktyce i od kiedy.

Kup już za: 89.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK