do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.07.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Nowa struktura JPK_VAT od kwietnia 2020 r.

Sejm uchwalił ustawę nowelizującą VAT, która przewiduje nową strukturę JPK. Ma ona zastąpić dotychczasowe deklaracje VAT-7/VAT-7K i JPK_VAT, gdyż będzie zawierała dane zarówno z deklaracji, jak i z ewidencji VAT. W 2020 r. wprowadzenie tych regulacji będzie odbywać się etapami. Od kwietnia 2020 r. obowiązek ten będzie dotyczył tylko dużych przedsiębiorców. Natomiast od 1 lipca 2020 r. - pozostałych podatników, w tym jednostki samorządu terytorialnego, chyba że dobrowolnie wybiorą wcześniejszy termin wysyłki nowego JPK.

W ostatecznym projekcie, który trafił do Sejmu, rozłożono na dwa etapy obowiązek wysyłki deklaracji i ewidencji w formacie nowego JPK_VAT. Od kwietnia 2020 r. dotyczy to tylko dużych przedsiębiorców (innych niż mali, średni i mikro). Status ten będzie się oceniać na podstawie ustawy Prawo przedsiębiorców.

Pozostali przedsiębiorcy będą zobowiązani do wysyłania JPK_VAT w nowej wersji od 1 lipca 2020 r. Termin ten będzie obowiązywał również jednostki budżetowe: m.in. JST, organy władzy publicznej, jednostki państwowe, podmioty lecznicze, szkoły, uczelnie, instytucje kultury itp. Jednak będą oni mogli sami zdecydować o wcześniejszym, niż 1 lipca 2020 r., przejściu na składanie deklaracji i ewidencji VAT w formie nowego JPK_VAT.

Podatnicy w celu wypełnienia obowiązków związanych z rozliczeniem VAT nie będą musieli składać dwóch dokumentów: pliku JPK_VAT i deklaracji VAT, tak jak dotychczas. Wyślą jeden plik zawierający dane odpowiednio z deklaracji oraz ewidencji VAT. Dodatkowym uproszczeniem będzie eliminacja:

  • załączników wymaganych przy składaniu tradycyjnego rozliczenia VAT, np. VAT-ZD,
  • dodatkowych wniosków występujących w standardowych deklaracjach.

Załączniki zostaną zastąpione polami wyboru zawartymi w strukturze nowego pliku JPK_VAT.

Podatnicy rozliczający się kwartalnie będą zobowiązani do przekazywania, za pierwszy i drugi miesiąc danego kwartału, do właściwego urzędu skarbowego ewidencji VAT do 25 dnia miesiąca następującego odpowiednio po każdym z tych miesięcy. Następnie dopiero po zakończeniu kwartału wyślą nowy JPK_VAT.

na podst. J. Dmowska/BVAT nr 7 z 2019 r.

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r. + VAT 2019. Komentarz. Aktualne zmiany w VAT

Komplet książek zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług.
Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia i 1 maja 2019 r., a także te, które wejdą w życie 1 września 2019 r. i listopada 2019 r. Omawia również zmiany które wejdą w życie w styczniu i kwietniu 2020 r.
Szczegółowo wskazuje, jak w ważnych kwestiach zmieniło się w ostatnim roku stanowisko krajowych sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Są w niej praktyczne tabele i prawie 300 przykładów pokazujących, jak rozliczać VAT.

Kup już za: 228.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK