do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 25.06.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Nowe Prawo zamówień publicznych wkrótce w Sejmie

Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował projekt nowego Prawa zamówień publicznych - poinformowała w piątek 21 czerwca 2019 r. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Głównym celem nowej ustawy ma być wzrost liczby firm, startujących w przetargach.

"Mamy nadzieję, że w najbliższych dniach projekt stanie na Radzie Ministrów, po to żeby jeszcze w lipcu trafić do Sejmu - dodała minister. Jak zaznaczyła, zwiększenie poziomu konkurencyjności jest jednym z głównych celów projektu. "Jesteśmy przekonani, że w ten sposób możemy obniżyć koszty wielu usług" - wskazała minister.

Jak dodała Emilewicz, projekt ma przynieść cały szereg dodatkowych rezultatów. Nowe rozwiązania powinny zwiększyć poziom innowacyjności, chodzi o to, aby administracja zamawiała produkty czy usługi, które dopiero wchodzą na rynek, albo nawet takie, których na rynku jeszcze nie ma - podkreśliła. Kolejnym celem jest sprawienie, by więcej małych i średnich podmiotów przystępowało do przetargów. Dlatego w projekcie nowego Pzp znajduje się osobny rozdział poświęcony właśnie takim firmom - zaznaczyła minister.

Jak wyjasniła, projekt ma też za zadanie "nieco zrównać w prawach i obowiązkach" zamawiających i oferentów. Dziś te proporcje z całą pewnością są zachwiane - oceniła. Zaznaczyła również, że projekt uzyskał pozytywne opinie pracodawców i pracowników, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu oraz Rady Legislacyjnej. Rzadko zdarza się, aby projekty miały tak dobre recenzje tak wielu środowisk, a ten takie recenzje uzyskał - podkreśliła.

Projektowana ustawa ma wprowadzić zasadę efektywności, rozumianą jako uzyskanie jak najlepszego stosunku poniesionych nakładów do uzyskanych efektów. Planuje się wprowadzić procedurę uproszczoną poniżej tzw. progów unijnych oraz uproszczenia w innych trybach i konkursach.

Elementami wsparcia małych i średnich firm mają być m.in obowiązkowe, częściowe płatności i zaliczki przy dłuższych umowach. Projekt ma wprowadzić również katalog klauzul niedozwolonych oraz nowe zasady waloryzacji wynagrodzenia.

Obniżona ma zostać opłata od skargi do sądu na orzeczenie KIO, wprowadzony zostanie mechanizm ugodowego rozwiązywania największych sporów między wykonawcą, a zamawiającym. Strony będą mogły się zgłosić do Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej zanim sprawa trafi do zwykłego sądu. Równolegle projekt planuje też wyznaczenie osobnego sądu ds. zamówień publicznych.

Źródło: PAP

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK