do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.06.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Ograniczanie możliwości stosowania kas starego typu

Z dniem 1 maja 2019 r. istotnie zmieniły się zasady wypełniania obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Zmiany są związane z wprowadzeniem tzw. kas online. Wejście w życie wskazanego obowiązku nie wyłączyło od razu możliwości dalszego używania przez podatników dotychczas stosowanych kas rejestrujących, tj. kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii. Stopniowo jednak możliwość ta będzie ograniczana.

Od 1 maja 2019 r. sprzedaż na rzecz osób prywatnych powinna być, co do zasady, ewidencjonowana przy zastosowaniu tzw. kas rejestrujących posiadających wbudowaną funkcjonalność, która umożliwia połączenie i przesyłanie informacji między kasą rejestrującą a równocześnie utworzonym Centralnym Repozytorium Kas. Są to tzw. kasy online.

Wejście w życie wskazanego obowiązku nie wyłączyło od razu możliwości dalszego używania przez podatników dotychczas stosowanych kas rejestrujących, tj. kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii. Stopniowo jednak możliwość ta będzie ograniczana. Nastąpi to na trzy sposoby.

Po pierwsze, będzie ograniczana dostępność kas z kopią papierową oraz kas z elektronicznym zapisem kopii. Przepisy art. 145a ust. 7 ustawy o VAT oraz art. 8 ustawy nowelizującej z 15 marca 2019 r. przewidują bowiem stopniowe wyłączanie możliwości wprowadzania do obrotu kas rejestrujących starego typu. Nie będą mogły być sprzedawane. Nastąpi to ze względu na utratę mocy potwierdzeń o spełnianiu funkcji, kryteriów i warunków technicznych. I tak w przypadku kas rejestrujących:

  • z kopią papierową nastąpi to z końcem sierpnia 2019 r.,
  • z elektronicznym zapisem kopii nastąpi to z końcem 2022 r.

Po drugie, w przypadku zapełnienia pamięci fiskalnej kasy rejestrującej z papierowym zapisem kopii pamięć ta nie podlega wymianie (art. 145a ust. 5 ustawy o VAT). W konsekwencji podatnicy stosujący kasy rejestrujące z kopią papierową po zapełnieniu pamięci fiskalnej są zmuszeni nabywać nowe kasy rejestrujące, tj. kasy z zapisem elektronicznym lub kasy online.

Po trzecie, niektóre czynności mogą być ewidencjonowane przy zastosowaniu kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii tylko do dnia określonego przepisami art. 145b ust. 1 pkt 1-3 ustawy o VAT. Po tym dniu wskazane tymi przepisami czynności muszą być ewidencjonowane przez podatników za pomocą kas online.

na podst. BVAT nr 6/2019

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK