do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.06.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Ograniczanie możliwości stosowania kas starego typu

Z dniem 1 maja 2019 r. istotnie zmieniły się zasady wypełniania obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Zmiany są związane z wprowadzeniem tzw. kas online. Wejście w życie wskazanego obowiązku nie wyłączyło od razu możliwości dalszego używania przez podatników dotychczas stosowanych kas rejestrujących, tj. kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii. Stopniowo jednak możliwość ta będzie ograniczana.

Od 1 maja 2019 r. sprzedaż na rzecz osób prywatnych powinna być, co do zasady, ewidencjonowana przy zastosowaniu tzw. kas rejestrujących posiadających wbudowaną funkcjonalność, która umożliwia połączenie i przesyłanie informacji między kasą rejestrującą a równocześnie utworzonym Centralnym Repozytorium Kas. Są to tzw. kasy online.

Wejście w życie wskazanego obowiązku nie wyłączyło od razu możliwości dalszego używania przez podatników dotychczas stosowanych kas rejestrujących, tj. kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii. Stopniowo jednak możliwość ta będzie ograniczana. Nastąpi to na trzy sposoby.

Po pierwsze, będzie ograniczana dostępność kas z kopią papierową oraz kas z elektronicznym zapisem kopii. Przepisy art. 145a ust. 7 ustawy o VAT oraz art. 8 ustawy nowelizującej z 15 marca 2019 r. przewidują bowiem stopniowe wyłączanie możliwości wprowadzania do obrotu kas rejestrujących starego typu. Nie będą mogły być sprzedawane. Nastąpi to ze względu na utratę mocy potwierdzeń o spełnianiu funkcji, kryteriów i warunków technicznych. I tak w przypadku kas rejestrujących:

  • z kopią papierową nastąpi to z końcem sierpnia 2019 r.,
  • z elektronicznym zapisem kopii nastąpi to z końcem 2022 r.

Po drugie, w przypadku zapełnienia pamięci fiskalnej kasy rejestrującej z papierowym zapisem kopii pamięć ta nie podlega wymianie (art. 145a ust. 5 ustawy o VAT). W konsekwencji podatnicy stosujący kasy rejestrujące z kopią papierową po zapełnieniu pamięci fiskalnej są zmuszeni nabywać nowe kasy rejestrujące, tj. kasy z zapisem elektronicznym lub kasy online.

Po trzecie, niektóre czynności mogą być ewidencjonowane przy zastosowaniu kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii tylko do dnia określonego przepisami art. 145b ust. 1 pkt 1-3 ustawy o VAT. Po tym dniu wskazane tymi przepisami czynności muszą być ewidencjonowane przez podatników za pomocą kas online.

na podst. BVAT nr 6/2019

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK