do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 11.06.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Obniżenie PIT z 18 do 17 proc., a VAT-u z 23 do 22 proc.

Skłaniam się ku prostemu obniżeniu PIT z 18 do 17 proc. - mówi w rozmowie z PAP minister finansów Marian Banaś. Nowy szef resortu finansów uważa ponadto, że w przypadku tzw. zerowego PIT dla młodych osób najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z podatku do poziomu obecnego progu podatkowego (85 528 tys. zł - ILex). Ponadto minister zapowiedział także obniżenie VAT do poziomu 7 i 22 proc.

Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP nowy minister finansów Marian Banaś, projekty podatkowe „są na ostatniej prostej” i niebawem zostaną przekazane do konsultacji.

Banaś skłania się w kierunku prostego obniżenia PIT z 18 do 17 proc. W przypadku tzw. PIT 0 dla młodych osób uważa, że najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z podatku do poziomu obecnego progu podatkowego. Minister zapowiada także podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu bez zwiększania kwoty brutto wynagrodzeń „otrzymamy większy przelew na konto”.

Minister chce, by część z tych zmian weszła w życie jeszcze w tym roku i uważa, że jest to możliwe, mimo że - jak zaznaczył - zależy to także od prac i decyzji Parlamentu.

Minister zapowiedział także obniżenie VAT w 2022 r. do poziomu 7 i 22 proc. Jak podkreślił, jest to już zapisane w oficjalnym dokumencie rządowym (Aktualizacji Programu Konwergencji)

Źródło: PAP

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 lipca 2020 r. zmieniły się dotychczasowe zasady klasyfikacji towarów i usług oraz ustalania stawek VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: stary numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK