do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 11.06.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Obniżenie PIT z 18 do 17 proc., a VAT-u z 23 do 22 proc.

Skłaniam się ku prostemu obniżeniu PIT z 18 do 17 proc. - mówi w rozmowie z PAP minister finansów Marian Banaś. Nowy szef resortu finansów uważa ponadto, że w przypadku tzw. zerowego PIT dla młodych osób najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z podatku do poziomu obecnego progu podatkowego (85 528 tys. zł - ILex). Ponadto minister zapowiedział także obniżenie VAT do poziomu 7 i 22 proc.

Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP nowy minister finansów Marian Banaś, projekty podatkowe „są na ostatniej prostej” i niebawem zostaną przekazane do konsultacji.

Banaś skłania się w kierunku prostego obniżenia PIT z 18 do 17 proc. W przypadku tzw. PIT 0 dla młodych osób uważa, że najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z podatku do poziomu obecnego progu podatkowego. Minister zapowiada także podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu bez zwiększania kwoty brutto wynagrodzeń „otrzymamy większy przelew na konto”.

Minister chce, by część z tych zmian weszła w życie jeszcze w tym roku i uważa, że jest to możliwe, mimo że - jak zaznaczył - zależy to także od prac i decyzji Parlamentu.

Minister zapowiedział także obniżenie VAT w 2022 r. do poziomu 7 i 22 proc. Jak podkreślił, jest to już zapisane w oficjalnym dokumencie rządowym (Aktualizacji Programu Konwergencji)

Źródło: PAP

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK