do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 11.06.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Obniżenie PIT z 18 do 17 proc., a VAT-u z 23 do 22 proc.

Skłaniam się ku prostemu obniżeniu PIT z 18 do 17 proc. - mówi w rozmowie z PAP minister finansów Marian Banaś. Nowy szef resortu finansów uważa ponadto, że w przypadku tzw. zerowego PIT dla młodych osób najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z podatku do poziomu obecnego progu podatkowego (85 528 tys. zł - ILex). Ponadto minister zapowiedział także obniżenie VAT do poziomu 7 i 22 proc.

Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP nowy minister finansów Marian Banaś, projekty podatkowe „są na ostatniej prostej” i niebawem zostaną przekazane do konsultacji.

Banaś skłania się w kierunku prostego obniżenia PIT z 18 do 17 proc. W przypadku tzw. PIT 0 dla młodych osób uważa, że najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z podatku do poziomu obecnego progu podatkowego. Minister zapowiada także podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu bez zwiększania kwoty brutto wynagrodzeń „otrzymamy większy przelew na konto”.

Minister chce, by część z tych zmian weszła w życie jeszcze w tym roku i uważa, że jest to możliwe, mimo że - jak zaznaczył - zależy to także od prac i decyzji Parlamentu.

Minister zapowiedział także obniżenie VAT w 2022 r. do poziomu 7 i 22 proc. Jak podkreślił, jest to już zapisane w oficjalnym dokumencie rządowym (Aktualizacji Programu Konwergencji)

Źródło: PAP

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r. + VAT 2019. Komentarz. Aktualne zmiany w VAT

Komplet książek zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług.
Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia i 1 maja 2019 r., a także te, które wejdą w życie 1 września 2019 r. i listopada 2019 r. Omawia również zmiany które wejdą w życie w styczniu i kwietniu 2020 r.
Szczegółowo wskazuje, jak w ważnych kwestiach zmieniło się w ostatnim roku stanowisko krajowych sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Są w niej praktyczne tabele i prawie 300 przykładów pokazujących, jak rozliczać VAT.

Kup już za: 228.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK