do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 23.04.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Nowy wzór zbiorczej deklaracji PCC-4

Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia określający nowy wzór zbiorczej deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-4. Nowy wzór deklaracji będzie obowiązywał od 1 lipca 2019 r.

Określenie wzoru zbiorczej deklaracji ułatwi podatnikom wywiązywanie się z obowiązków podatkowych w zakresie deklarowania i zapłaty podatku, a tym samym przyczyni się do zmniejszenia biurokratycznych obowiązków.

Wzór zbiorczej deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-4) stanowi załącznik do rozporządzenia.

Zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych umożliwiające składanie zbiorczej deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, w miejsce deklaracji od każdej dokonanej czynności cywilnoprawnej, zostały wprowadzone pod hasłem uproszczeń dla przedsiębiorców. Powodem przyjęcia tych rozwiązań było ułatwienie wywiązywania się podatników z obowiązku deklarowania i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych wielokrotnie się powtarzających w danym miesiącu.

Mając na względzie, że w obrocie gospodarczym najczęściej występującymi umowami – wśród czynności cywilnoprawnych podlegających przedmiotowemu podatkowi – są umowy sprzedaży i pożyczki, możliwość składania zbiorczej deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych będzie dotyczyła umowy pożyczki oraz umowy sprzedaży rzeczy ruchomych i praw majątkowych i składana będzie przez podatników, którzy dokonali w danym miesiącu co najmniej trzech takich umów, a ostatnia z tych trzech umów zostanie zawarta w ciągi 14 dni od dnia zawarcia pierwszej z nich.

Wzór zbiorczej deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-4) został zaprojektowany wraz z załącznikami:

  • Informacją o pozostałych podatnikach (PCC-4/A), która będzie składana gdy po stronie nabywcy wystąpi więcej niż jeden podmiot,
  • Informacją podatnika o wysokości podatku według poszczególnych gmin (PCC-4/B), która będzie składana, gdy podatnik nie ma siedziby ani miejsca zamieszkania na terytorium RP, albo aktualny adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika jest inny niż adres w dniu dokonania czynności cywilnoprawnych objętych deklaracją.

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2019 r.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK