do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.04.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Kryteria podziału rezerwy subwencji oświatowej

Wiadomo, jak będzie dzielona między JST rezerwa subwencji oświatowej. Samorządy mają do wyboru osiem kryteriów; pierwszy termin mija 31 maja.

Co roku z części oświatowej subwencji ogólnej wydzielane jest 0,4 proc. rezerwy. O te pieniądze samorządy mogą ubiegać się według określanych corocznie zasad. Ministerstwo edukacji opublikowało reguły podziału tych pieniędzy w 2019 r.

Podobnie jak w zeszłym roku dofinansowany może być zakup pomocy dydaktyczne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych w publicznych szkołach podstawowych. Roczny limit aplikowania z tego kryterium to 1 szkół prowadzonych lub dotowanych przez jst, które spełniają kryteria. Wnioski można składać do 14 czerwca.

Ponadto w trzech turach można ubiegać się o pieniądze na doposażenie szkół i placówek w zakresie pomieszczeń do nauki w nowo wybudowanych budynkach, nowych pomieszczeń do nauki pozyskanych w wyniku adaptacji oraz pomieszczeń dla szkół rozpoczynających kształcenie w nowych zawodach. Do 31 maja do MEN powinny trafić wnioski w sprawie pomieszczeń oddanych do użytku X-XII 2018 oraz w I kwartale tego roku; do 27 września te dotyczące II i III kwartału. Na wnioski w sprawie szkół kształcących w zawodach jest czas do 20 września.

Tradycyjnie JST będą mogły wnioskować także o zwiększenie subwencji oświatowej z tytułu wzrostu zadań szkolnych. Chodzi o sytuację, gdy już po dniu sprawozdawczym 30 września wzrosła liczba uczniów. W przypadku tego kryterium nie należy podawać wnioskowanej kwoty – resort wyliczy ją w oparciu o algorytm. Nieprzekraczalny termin składania wniosków mija 15 października.

Do 11 października samorządy mogą starać się o dofinansowanie odpraw dla zwalnianych nauczycieli. Warunkiem jest, że zwolnienie musi być powiązane z art. 20 Karta Nauczyciela lub art. 225 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.

O pieniądze z rezerwy można się ubiegać na usuwanie skutków zdarzeń losowych w budynkach szkół. Wnioski dotyczące wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim kwartale 2018 r. lub w pierwszym kwartale roku bieżącego powinny trafić do MEN do 31 maja; na złożenie pozostałych JST mają 40 dni od wystąpienia zdarzenia. Dofinansowane może też być usuwanie szkód powstałych w szkołach w wyniku działania żywiołów (wnioski do końca października).

„Wsparcie z rezerwy dotyczy tylko budynków szkół/placówek , natomiast nie obejmuje usuwania uszkodzeń innych obiektów np. ogrodzeń, chodników, boisk, placów zabaw” – zaznacza MEN.

Dodatkowe środki na oświatę można też uzyskać ze względu na korektę błędów statystycznych popełnionych w MEN lub kuratorium (do końca maja) lub z tytułu „innych zadań o jednorazowym charakterze” (wnioski do 13 września).

Kryteria podziału 0,4 proc. rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2019 w załączniku pod artykułem lub na stronie MEN.

W ubiegłym roku niemal 1800 gminom zwiększono subwencję oświatową pieniędzmi z rezerwy. W sumie podzielono między samorządy ponad 184 mln zł.

Źródło: samorzad.pap.pl

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK