do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.04.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Warunki przyłaczenia mediów do budynków w ciągu 14 dni

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.) terminy wydania warunków przyłączenia energii elektrycznej będą wynikały ze wskazanego rozporządzenia i wyniosą od 14 dni (dla domu jednorodzinnego) do maksymalnie 90 dni.

Za ich niedochowanie nowe przepisy przewidują kary finansowe. Obejmą one dostawców prądu, gazu i sieci ciepłownicze. Nakładane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki kary nie będą mogły być niższe niż 500 zł za dzień opóźnienia. Mogą więc być dotkliwe.

„Wprowadzone kary zapewnić mają przyspieszenie postępowania z przedsiębiorstwem energetycznym w zakresie realizacji przyłączy do odpowiednich sieci. W praktyce bowiem okres oczekiwania na wydanie warunków przyłączenia bywa bardzo długi, co nie sprzyja sprawności prowadzenia inwestycji, w tym w zakresie budynków mieszkalnych” – można przeczytać w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Nowe przepisy określą też terminy na wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Dla domów jednorodzinnych będzie to 14 dni, dla innych budynków – 30 dni. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne nie będzie mogło odmówić odbioru przyłącza zrealizowanego zgodnie z wydanymi warunkami.

(na podst. S.Wikariak/DGP z 16.04.2019)

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK