do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 10.04.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Prosty PIT i zunifikowany podatek dochodowy

Ministerstwo Finansów liczy, że projekt nowej Ordynacji podatkowej wkrótce trafi pod obrady Rady Ministrów - powiedział wiceminister finansów Filip Świtała. Dodał, że MF pracuje obecnie nad rozwiązaniami podatkowymi takimi jak prosty PIT i zunifikowany podatek dochodowy od biznesu.

„Nowa Ordynacja podatkowa jest w tej chwili na etapie prac końcowych, na komisji prawniczej, mamy nadzieje, że wkrótce trafi pod obrady Rady Ministrów. Jeśli chodzi o inne kwestie, to zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem, które roboczo nazywamy prosty PIT i zunifikowany podatek dochodowy od biznesu" – powiedział podczas konferencji Konfederacji Lewiatan Świtała.

„Chcielibyśmy, żeby były przepisy wydzielone dla tych ludzi, którzy osiągają dochody z pracy, ze zleceń, nie prowadzą własnego biznesu, chodzi o to, żeby dla nich przepisy były proste i żeby ich rozliczenie było proste. Ale z drugiej strony, wszystkie te przepisy, które dotyczą działalności gospodarczej, wydzielimy do odrębnych przepisów. Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której przepisy dotyczące podatku dochodowego będą w jak najlepszym, jak najmocniejszym stopniu skorelowane z zasadami rachunkowości. Żeby doprowadzić do takiej sytuacji, w której różnice pomiędzy wynikiem w księgach rachunkowych, a tym wynikającym z przepisów prawa podatkowego, były jak najmniejsze” – dodał.

W ubiegłym roku resort finansów skierował do konsultacji projekt nowej Ordynacji podatkowej. Projekt to ponad 20 rozwiązań, które mają służyć ochronie praw podatnika, w tym m.in.:

  • mediacja podatkowa,
  • umowy między podatnikiem a organem podatkowym,
  • procedury konsultacyjne, umowy o współdziałanie,
  • zakaz orzekania na niekorzyść podatnika przez organ pierwszej instancji,
  • zmniejszenie liczby interpretacji przepisów prawa podatkowego,
  • zwalczanie przewlekłości postępowania,
  • ujednolicona siatka pojęciowa ogólnego prawa podatkowego.

Na wniosek MF ma też zostać powołany Rzecznik Praw Podatnika.

W Ocenie Skutków Regulacji projektu podano, że nowa Ordynacja podatkowa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r. W OSR wskazano, że obowiązująca Ordynacja podatkowa, choć była wielokrotnie nowelizowana, nie odpowiada obecnym potrzebom i standardom.

Źródło: PAP

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK