do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 15.03.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Szerszy dostęp do zawodu pracownika socjalnego

Resort rodziny przygotował projekt zmiany przepisów, który pozwoli zostać pracownikiem socjalnym m.in. absolwentowi politologii, o ile skończy jeszcze studia podyplomowe z zakresu pracy socjalnej.

O takim rozwiązaniu mówiła Justyna Pawlak, zastępca dyrektora departamentu pomocy i integracji społecznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), podczas posiedzenia Komisji ds. Petycji. Jej posłowie zajmowali się odpowiedzią na dezyderat, jaki został skierowany do resortu w związku z petycją złożoną w imieniu gminy Drawsko Pomorskie, w sprawie kwalifikacji do wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Obecnie zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1508 ze zm.) może nim zostać osoba, która ukończyła pomaturalne kolegium pracowników służb społecznych lub studia wyższe na kierunku praca socjalna. Dodatkowo pracownikiem socjalnym może być osoba, która do 31 grudnia 2013 r. uzyskała dyplom na kierunku: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia i nauki społeczne (o specjalności przygotowującej do tego zawodu).

Ośrodki pomocy społecznej mają jednak coraz więcej problemów ze znajdowaniem chętnych, którzy mieliby odpowiednie kwalifikacje. Zdaniem autora petycji ich katalog określony jest zbyt wąsko. Dlatego posłowie wystąpili do MRPiPS o rozszerzenie dostępu do tego zawodu.

Okazuje się, że resort widzi zasadność takiej propozycji i opracował projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który pozwoli zostać pracownikiem socjalnym absolwentom wymienionych wyżej kierunków studiów (bez względu na to, kiedy zostały ukończone), pod warunkiem że ukończą jeszcze studia podyplomowe z zakresu pracy socjalnej.

– Jest to dobra propozycja, chociaż większą barierą, która powoduje braki kadrowe, wydaje się niesatysfakcjonujący poziom zarobków pracownika socjalnego – mówi Anna Kwaśniewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie.

Jak poinformowała Justyna Pawlak, projekt nowelizacji, w którym mają się też znaleźć inne zmiany, czeka na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu i w połowie roku powinien trafić do Sejmu.

Michalina Topolewska

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK