do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 14.03.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Platforma e-Zamówienia będzie opóźniona?

Termin ostatecznej elektronizacji polskich przetargów znów stanął pod znakiem zapytania. Ministerstwo Cyfryzacji odstąpiło od umowy na stworzenie Platformy e-Zamówienia.

Jak wynika z krótkiego komunikatu opublikowanego wczoraj przez Urząd Zamówień Publicznych (UZP), powodem zerwania kontraktu były opóźnienia w jego realizacji przez spółkę DXC Technology Polska.

Oznacza to, że tworzona od prawie roku platforma do przeprowadzania przetargów w internecie nie powstanie na czas. I tak mocno opóźniona miała być oddana w ręce użytkowników przed końcem tego roku. Wraz z początkiem 2020 r. miano już z jej pomocą udzielać zamówień publicznych. Na razie nie wiadomo, czy w związku z opóźnieniem planowana na ten termin pełna elektronizacja wszystkich polskich przetargów zostanie znów odłożona w czasie.

Projekt był zresztą mocno opóźniony już w momencie podpisywania umowy na stworzenie Platformy e-Zamówienia. Pierwotnie na zlecenie UZP miało powstać inne, bardziej rozbudowane narzędzie. Potem jednak zmieniła się koncepcja i Ministerstwo Cyfryzacji rozpisało przetarg na zmodyfikowany system. Miał on być oddany do użytku w ubiegłym roku, co wiązało się z obligatoryjnym przejściem do internetu największych przetargów (powyżej progów unijnych). Gdy wiadomo było, że jest to nierealne, UZP wraz z resortem cyfryzacji przygotowały rozwiązanie tymczasowe – miniPortal. Jednocześnie znowelizowano elektronizację przetargów poniżej progów unijnych, odwlekając to do 2020 r. Miała się ona zbiec w czasie z zastąpieniem miniPortalu przez Platformę e-Zamówienia.

– Obawiam się, że jest mało prawdopodobne, by w najbliższym czasie udało się udostępnić uczestnikom systemu zamówień publicznych centralne narzędzie zakupowe, które mogłoby zastąpić miniPortal. Zwłaszcza jeśli trzeba będzie przeprowadzić nowy przetarg i rozpocząć tworzenie platformy od początku – komentuje Adam Wiktorowski, prawnik i ekspert ds. zamówień publicznych.

Projekt e-Zamówienia był realizowany przy współudziale środków unijnych. Na razie nie wiadomo, czy zostanie ogłoszony nowy przetarg na dotychczasowych warunkach, czy też zmieni się koncepcja.

”Prace nad projektem e-Zamówienia będą kontynuowane. Trwają w tej sprawie uzgodnienia z Urzędem Zamówień Publicznych i Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii„ – to jedyna odpowiedź, jaką udało nam się uzyskać z Ministerstwa Cyfryzacji.

Sławomir Wikariak

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK