do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 11.03.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Elektronizacja doręczeń - wnioski po konsultacjach

Zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o elektronizacji doręczeń oraz zmianie niektórych innych ustaw. Jej wejście w życie spowoduje zmianę sposobu doręczenia korespondencji, kierowanej do przedsiębiorców z urzędów i sądów, z tradycyjnej, papierowej formy na elektroniczną.

Każdy przedsiębiorca będzie miał automatycznie, z mocy ustawy, utworzoną elektroniczną skrzynkę doręczeń, na którą organy państwa będą kierować pisma. Podobnie, kanałem komunikacji przedsiębiorcy z urzędem i sądem stanie się internet.

Business Centre Club popiera rozwiązania, które przyczynią się do polepszenia warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jak pokazują wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród członków BCC, prawie 90 proc. przedsiębiorców ocenia te zmiany pozytywnie, a zdaniem niemal 76 proc. ankietowanych, wejście w życie nowych przepisów spowoduje przyspieszenie postępowań toczących się przed sądami oraz organami państwowymi. Jednocześnie, ponad 86 proc. przedsiębiorców deklaruje, iż ich firma będzie gotowa na odbieranie korespondencji w postaci elektronicznej z sądów i urzędów w dacie planowanego wejścia w życie opiniowanej ustawy.

Wynikający wprost z aktualnie obowiązujących przepisów prawa wymóg doręczenia na papierze, skutecznie hamuje wykorzystanie doręczenia elektronicznego, znacznie szybszego, tańszego i prostszego w obsłudze. Należy zgodzić się z projektodawcą, iż obecnie obowiązujący system ePUAP był swego rodzaju rewolucją, ale nie doprowadził do planowanego upowszechnienia kontaktu pomiędzy obywatelami i przedsiębiorcami, a urzędem na oczekiwaną skalę.

Źródło: Business Centre Club

INFORLEX Księgowość i KadryKompleksowa baza wiedzy adresowana do księgowych, kadrowych z rynku firm oraz biur rachunkowych.

Zawiera:
ujednolicone akty prawne, porady i artykuły publikowane w czasopismach INFOR PL, profesjonalne doradztwo ekspertów, zaawansowane narzędzia i funkcjonalności

Kup już za: 425.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK