do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 11.03.2019
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Elektronizacja doręczeń - wnioski po konsultacjach

Zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o elektronizacji doręczeń oraz zmianie niektórych innych ustaw. Jej wejście w życie spowoduje zmianę sposobu doręczenia korespondencji, kierowanej do przedsiębiorców z urzędów i sądów, z tradycyjnej, papierowej formy na elektroniczną.

Każdy przedsiębiorca będzie miał automatycznie, z mocy ustawy, utworzoną elektroniczną skrzynkę doręczeń, na którą organy państwa będą kierować pisma. Podobnie, kanałem komunikacji przedsiębiorcy z urzędem i sądem stanie się internet.

Business Centre Club popiera rozwiązania, które przyczynią się do polepszenia warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jak pokazują wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród członków BCC, prawie 90 proc. przedsiębiorców ocenia te zmiany pozytywnie, a zdaniem niemal 76 proc. ankietowanych, wejście w życie nowych przepisów spowoduje przyspieszenie postępowań toczących się przed sądami oraz organami państwowymi. Jednocześnie, ponad 86 proc. przedsiębiorców deklaruje, iż ich firma będzie gotowa na odbieranie korespondencji w postaci elektronicznej z sądów i urzędów w dacie planowanego wejścia w życie opiniowanej ustawy.

Wynikający wprost z aktualnie obowiązujących przepisów prawa wymóg doręczenia na papierze, skutecznie hamuje wykorzystanie doręczenia elektronicznego, znacznie szybszego, tańszego i prostszego w obsłudze. Należy zgodzić się z projektodawcą, iż obecnie obowiązujący system ePUAP był swego rodzaju rewolucją, ale nie doprowadził do planowanego upowszechnienia kontaktu pomiędzy obywatelami i przedsiębiorcami, a urzędem na oczekiwaną skalę.

Źródło: Business Centre Club

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK