do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 21.12.2018
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Zmiany we wzorach deklaracji VAT-7 i VAT-7K

Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług.

Projektowane rozporządzenie ma związek ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz. U. poz. 2244). Przepis art. 20 tej ustawy zmienia ustawę o podatku od towarów i usług.

Przepis ten wprowadza uproszczenia w zakresie ubiegania się o zwrot kwoty podatku naliczonego. Istota tego rozwiązania polega na tym, że w przypadku podatników:

  • dokonujących dostawy towarów lub świadczących usługi poza terytorium kraju i nie dokonującym sprzedaży opodatkowanej (art. 87 ust. 5 ustawy),
  • nie dokonujących w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy (art. 87 ust. 5a ustawy);

nie ma konieczności ubiegania się o zwrot podatku VAT poprzez złożenie odrębnego wniosku (VAT-ZZ).

Ponadto, zmiana wprowadza uproszczenie dla podatników ubiegających się o przyspieszenie zwrotu podatku VAT w terminie do 25 dni na podstawie art. 87 ust. 6 ustawy, zgodnie z którą nie mają oni obowiązku złożenia odrębnego wniosku o przyspieszenie zwrotu podatku (VAT-ZT).

Powyższe powoduje konieczność wprowadzenia zmian we wzorach deklaracji VAT-7(18), i VAT7K(12) oraz w objaśnieniach do tych deklaracji. Ze wzorów VAT-7(18) i VAT-7K(12) usunięto pola 69 i 70 z bloku G. Informacja o załącznikach, zmieniając odpowiednio nazwę bloku oraz dostosowując do tych zmian objaśnienia do tych deklaracji. We wzorach deklaracji i objaśnieniach uaktualniono publikatory, wprowadzono również drobne zmiany uściślające i redakcyjne.

W projektowanym rozporządzeniu umieszczono przepis umożliwiający stosowanie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7(18) i VAT-7K(12) określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 kwietnia 2018 r. w brzmieniu dotychczasowym, nie dłużej niż do rozliczeń za ostatni okres rozliczeniowy 2019 r.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK