do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 08.11.2018
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Będzie specjalna platforma do obiegu faktur ustrukturyzowanych

Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju pozytywnie zaopiniowała cztery poprawki senackie do ustawy o elektronicznym fakturowaniu. Poprawki mają charakter techniczno-redakcyjny.

Ustawa o elektronicznym fakturowaniu, która ma obowiązywać od 18 kwietnia 2019 r. zakłada, m.in. zmniejszenie zatorów płatniczych i liczby błędnych oraz fałszywych faktur w obiegu, oszczędność czasu i pieniędzy.

Podczas obrad komisji wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj mówił, że zaproponowane poprawki ocenia "pozytywnie".

Jak wyjaśnił poprawki dotyczą, np. usunięcia zbędnego przepisu "mówiącego o relacjach dwóch ustaw"; korekty błędu językowego, skreślenia zbędnego powtórzenia.

"Komisja pozytywnie zaopiniowała poprawki Senatu" - zakończył posiedzenie przewodniczący komisji gospodarki Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna).

Celem ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym, autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, jest rozwijanie tzw. gospodarki cyfrowej, ograniczenie używania "papieru", a także oszczędność czasu i pieniędzy dla przedsiębiorców i instytucji publicznych. Nowe rozwiązania mają umożliwić elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych.

Ustawa przewiduje, że dla przedsiębiorców i jednostek publicznych zostanie uruchomiona specjalna platforma do obiegu faktur ustrukturyzowanych, z której będzie można bezpłatnie korzystać przez stronę internetową. Efektem tego rozwiązania ma być wzrost stosowania elektronicznego fakturowania w zamówieniach publicznych.

Nowe regulacje wynikają z przepisów UE i wpisują się w realizację rządowego programu od papierowej do cyfrowej Polski.

Zgodnie z unijną dyrektywą faktury elektroniczne dla zamówień publicznych będą miały odpowiedni format, co oznacza, że będzie to faktura ustrukturyzowana. Umożliwi to automatyczne przetwarzanie faktur przez systemy informatyczne, bez potrzeby uczestnictwa pracownika w tym procesie - w przeciwieństwie do faktur w formacie PDF czy papierowych, które wymagają ręcznego wprowadzania danych do systemu księgowego.

Źródło: PAP

Wynagrodzenia 2019. Rozliczanie płac w praktyce

Ustalenie wysokości wynagrodzenia oraz innych świadczeń pracowniczych, a także sporządzenie listy płac często sprawiają kłopoty służbom kadrowo-płacowym. Wynagrodzenie pracownika może składać się z wielu elementów. Najczęściej spotykanym systemem jest wypłata wynagrodzenia zasadniczego oraz ewentualnych dodatków.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK