do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 08.11.2018
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Obowiązkowy split payment nie wcześniej niż w drugiej połowie 2019 r.

Wojciech Śliż, dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów, w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej stwierdził, że z chwilą uzyskania odpowiedniej zgody Komisji Europejskiej natychmiast ruszą prace legislacyjne mające na celu wprowadzenie obowiązkowego split paymentu. Rząd spodziewa się, że taka zgoda zostanie wydana najpóźniej w styczniu przyszłego roku. Śliż zaznacza, że obowiązkowy split payment na pewno nie wejdzie w życie w pierwszej połowie przyszłego roku.

Z wywiadu udzielonego DGP wynika, że ze split paymentu aktywnie korzysta już ponad 200 tys. podatników, a uwzględniając korzystających pasywnie (gdy otrzymali wpłatę w split paymencie na rachunek VAT), jest to około 414 tys. firm. Na ponad 3 mln transakcji tylko 26 tys. przelewów zostało odrzuconych przez system.

Zdaniem Śliża system się sprawdził. Według jego opinii nie sprawdziły się obawy o płynność w firmach związaną ze stosowaniem split paymentu. „Spodziewaliśmy się, że jeśli ten problem wystąpi, to będzie o tym świadczyć lawina wniosków o uwolnienie środków z konta VAT i przelanie ich na zwykłe rachunki rozliczeniowe. Nic takiego nie nastąpiło” - wyjaśnia.

Rząd ma plan, aby wprowadzić obowiązkowy split payment. Według Śliża obowiązkowy split payment jest potrzebny, bo „tylko w ten sposób cały mechanizm może realnie uszczelnić system poboru VAT”. I dodaje, że o ile w systemie dobrowolnym priorytetem rządu pozostaje ochrona przedsiębiorcy przed oszustami, o tyle „obowiązkowy split payment pozwoli na wyeliminowanie wielu rodzajów przestępstw we wrażliwych sektorach gospodarki, a także zrezygnowanie z odwrotnego obciążenia”.

Aby wprowadzić obowiązkowy split payment potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej. Wstępnie sygnalizowano, że powinna ona być wydana w grudniu, ale rząd liczy się też z datą styczniową. „Wtedy ruszymy błyskawicznie z pracami legislacyjnymi” – deklaruje dyrektor. Ale zaznacza, że obowiązkowy split payment na pewno nie wejdzie w życie w pierwszej połowie 2019 r.

Wynagrodzenia 2019. Rozliczanie płac w praktyce

Ustalenie wysokości wynagrodzenia oraz innych świadczeń pracowniczych, a także sporządzenie listy płac często sprawiają kłopoty służbom kadrowo-płacowym. Wynagrodzenie pracownika może składać się z wielu elementów. Najczęściej spotykanym systemem jest wypłata wynagrodzenia zasadniczego oraz ewentualnych dodatków.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK