do góry
Pobieranie danych...
zamknij
 
data dodania: 13.06.2018
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Faktury i księgi w formacie JPK na żądanie urzędu

Od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi w formie elektronicznej, na żądanie urzędu muszą przesyłać księgi oraz faktury w formacie JPK.

JPK na żądanie obejmują sześć struktur:

  • księgi rachunkowe - JPK_KR,
  • wyciąg bankowy - JPK_WB,
  • magazyn - JPK_MAG,
  • faktury VAT - JPK_FA,
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów - JPK_PKPIR,
  • ewidencja przychodów - JPK_EWP.

Jeżeli organ podatkowy zażąda w toku postępowania podatkowego, czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej przekazania jednej z tych struktur, podatnik będzie miał nie mniej niż trzy dni na udostępnienie żądanych struktur JPK. Można je przekazać np. na pendrivie, karcie pamięci, płycie CD/DVD lub innym nośniku danych albo za pomocą określonych środków komunikacji elektronicznej.

W uzasadnionych przypadkach (np. duża ilość danych, nieobecność osoby odpowiedzialnej) można zwrócić się do organu podatkowego o wydłużenie terminu wyznaczonego w wezwaniu. Pozwoli to na uniknięcie konsekwencji w razie niedostarczenia żądanych plików w wyznaczonym terminie. Osoba, która w nieuzasadniony sposób odmawia udostępnienia JPK na wezwanie organu, może zostać ukarana karą porządkową w wysokości do 2800 zł.

Oprac. Joanna Dmowska

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem

W dniu 12 stycznia 2018 r. opublikowano nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Główne zmiany wprowadzone względem rozporządzenia Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. wynikają z: potrzeby doprecyzowania przepisów i rozszerzenia danych sprawozdawczych przekazywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, likwidacji sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych w związku z nowelizacją ustawy o finansach publicznych.

Kup już za: 39.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK